Общински съвет – Карлово забрани от 1 август използването на неразградими полиетиленови торбички, съобщи пресцентърът на Общината. Глобата за лицата продаващи, предлагащи и употребяващи неразградими полиетиленови торбички е от 100 до 5000 лева за физически лица и от 700 до 50000 лв. за юридически лица. За повторно нарушение се налага глоба, съответно имуществена санкция в двоен размер. Въведената забрана е само за полиетиленовите торбички и не се отнася за опаковките на стоките по смисъла на Наредбата за опаковки и отпадъците от опаковки.
За нарушения, извършени при осъществяване дейности на предприятия, учреждения, заведения, организации и търговски дружества, административно-наказателна отговорност носят работниците или служителите, които са ги извършили, както и ръководителите, които са наредили или допуснали да бъдат извършени. Търговците ще доказват разградимоста със сертификат и фактура.
На територията на община Карлово е разрешена употребата на торбички изработени от разградими полимери, чиято дебелина е над 15 микрона. Същите са известни като „Бързо умиращите торбички”.
Дегрален е материалът, от който се изработват разградимите торбички с ускорено декомпозиране в природата. Той е напълно безопасен за здравето на хората и може да се прилага и за опаковки, които са в контакт с храни. Отговаря на европейските стандарти за безопасност и екотоксичност. За торбичките за многократна употреба се използва полидегралекс.
Екоторбичките се разграждат в природата под влиянието на топлината, слънчевата светлина, кислорода и механичните въздействия. Това става за период от 12 до 24 месеца - над 100 пъти по-бързо от полиетиленовите торбички. При разграждането не се отделят токсични вещества, а въглеродният диоксид се освобождава много бавно. Същите, попаднали в сметището, не се разлагат и не отделят вредни вещества , с което се изпълнява и другото изискване на ЕС.
Tweet |
|