RegionBG

bg iconНачало » Местна власт » Общини » 7 незаконни пункта за скрап
7 незаконни пункта за скрап
20 Март 2012 14:00:00    |    1131    |    Коментари: 0
pic

1 месец след като бяха затворени (след 15.02), 452 площадки, притежаващи лиценз за дейността си, но неотговарящи на изискването на ЗИД на ЗУО за наличие на Общ устройствен план в съответната община, 7 площадки, напълно незаконни, без лиценз или разрешително, продължават да работят, съобщават браншовите организации в сектора - Асоциацията на рециклиращата индустрия (АРИ) и Българска асоциация по рециклиране (БАР). Единият случай е фрапиращ – става въпрос за 2 площадки в жилищни зони (Ботевград), без лиценз в центъра на града, където са съсредоточени всички административни контролни органи. Другият сигнал е за площадка (Хасково), която работи без лиценз и без да спазва, каквито и да е минимални технически изисквания с издадени няколко акта и предписания за спиране. Площадката се намира на около 20-30 дка земеделска земя, на изхода на Хасково, с нахвърляни, основно, излезли от употреба МПС-та и старо желязо. Изкупуването става от младеж, който няма обособено работно място, касов апарат, регистрационна книга или видеонаблюдение, каквито са изискванията по закон. За разлика от тези фирми, легално работещите се контролират и проверяват почти ежедневно от институциите по места.
„Категорично, не сме съгласни с този двойствен подход при упражняване на контрола и за това протестирахме през миналата седмица и ще продължим, тъй като в сега действащото законодателство, както и в новия закон за управление на отпадъците, няма нито един текст, който да е насочен срещу незаконните пунктове”, заяви Петър Кичашки, член на УС на АРИ. Точно обратното в закона се въвеждат редица ограничителни административни мерки и изисквания към легалните фирми, както и блокиране на огромен финансов ресурс, под формата на банкови гаранции, които ще бъдат усвоявани по неясен начин. Двете браншови организации са категорични, че с новия закон за управление на отпадъците ще бъдат унищожени легално работещите фирми в сектора за събиране и рециклиране на отпадъци, а тези, които нарушават закона ще продължат да работят. „За тях разпоредбите в закона не важат, нито пък се притесняват от санкции и последици, не плащат данъци, не правят никакви инвестиции, нямат наети работници, нямат кредити”, коментира още Петър Кичашки.
Двете браншови организации, подаващи сигнала, посочват, че решенията на проблемите в бранша трябва да се търсят в сътрудничество между държавата и бизнеса, отчитайки реалните инвестиции и дейността на фирмите до момента, каквато е добрата европейска и световна практика. Предложенията на бизнеса, обаче бяха категорично отхвърлени от МОСВ в Народното събрание, с аргумента, че „са прекалено новаторски, изпреварващи развитието в България”. Сигналът за незаконните пунктове, търгуващи с метални отпадъци е внесен в РИОСВ по места/ МОСВ, МВР, МИЕТ и до общинските кметове. Копие е входирано и до Народното събрание, където в момента се обсъжда на второ четене новият закон за управление на отпадъците.
 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България