Близо 90 000 дръвчета са засадени по време на пролетното залесяване в четири природни парка: Врачански Балкан, Българка, Сините Камъни и Витоша. Те са изцяло местни видове, а целта е възстановяване на горските местообитания в природните паркове, които са защитени зони от Европейската екологична мрежа Натура 2000.
Пролетното залесяване се извършва в рамките на проект „Опазване и възстановяване на 11 типа природни местообитания край реки и влажни зони в десет защитени зони в българските гори”. Той се реализира от Изпълнителната агенция по горите (ИАГ), десет природни парка, структури на агенцията и WWF.
Тази година на територията на Природен парк Врачански Балкан бяха залесени 2 500 броя фиданки от вида черна топола и бяла върба на площ от 23 дка на територията на Държавно горско стопанство – Мездра. През следващата година ще бъдат залесени още 330 фиданки от вида черна елша.
На обща площ от 106 дка в Природен парк Българка са залесени 53 800 броя фиданки от видовете черна елша, върба и планински ясен. За възстановяване на склоновите гори са използвани дървесните видове бук, зимен дъб, явор и сребролистна липа.
В Природен парк Сините камъни, върху площ от три декара в района на язовир Асеновец, са залесени 750 броя бели върби, за възстановяване на крайречно местообитание, характерно за реки и влажни зони в южна България. Освен това, в местността Даулите тази година са залесени и 16 декара с 3 000 броя явор и 8 000 броя бук.
На обща площ от около 100 дка на територията на Природен парк Витоша са залесени 19 722 броя клекови фиданки в землището на село Чуйпетлово. Целта е възстановяване на т. н. мочурни гори. През есента на миналата година пак в този район бяха засадени 835 фиданки бяла върба, които са част от крайречните гори в южна България.
Tweet |
|