Сватбените традиции на балканските народи ще бъдат представени на фестивал в Архитектурно-етнографски комплекс „Етър” – Габрово през следващия уикенд. На 25 и 26 август там ще бъдат представени сватбени ритуали от България, Хърватия, С ърбия, Македония.
С обявяването на 2008 година за Година на междукултурен диалог специалистите от АЕК Етъра, решиха да реализират една своя отколешна идея – да представят етническото и етнографско многообразие в българските земи чрез богатството на фолклора, с представяне на отделни моменти от сватбената обредност, изпълнени на фона на единствения музей под открито небе в България.
Досега сред естествения декор на АЕК „Етър” се представиха ритуали, характерни за етнографските групи балканджии, добруджанци, капанци, тракийци, хърцои и др. Гостите на музея се запознаха със специфичните особености в турски, гагаузки, гръцки, руски, каракачански, армънски и ромски възстановки на сватбени обреди, на българите мюсюлмани от Чепинския край, на наследниците на банатските българи и др.
Тази година организаторите имат желание да надградят направеното дотук, като превърнат фестивала в събитие с международно участие, което предлага атрактивно пътешествие из сватбените традиции на балканските народи. Целта е да се открие магията на сватбената обредност като важна част от балканската културна идентичност и съществен елемент от световното културно многообразие. Фокусът на интереса ще бъде съсредоточен върху живия човек, носител на традиционни дейности и умения, този, който владеейки ги, предава познанията за тях на бъдещите поколения. А уважението към културата на „другия” дава възможност за сближаване и опознаване, защото няма по-голяма сила от диалога установен от традициите.
В рамките на фестивала, чрез различни нови събития ще се представят сватбените обичаи от България и Балканите.
За първи път възстановки на сватбените обичаи ще представят фолклорна група „Зипка” от Хърватия.
Ново съпътстващо събитие е прожекцията на документални етноложки и антроположки филми, чрез които специалисти от Македония, Сърбия и България ще представят сватбени обичаи от България, българската диаспора и Балканите. В богатата филмова програма ще бъде отделено особено внимание на един все още недостатъчно популярен метод за документиране и изучаване на нематериалното културно наследство - визуалната антропология.
В рамките на събитието посетителите ще могат да видят:
• Посрещане на сватове и забиране на булка – фолклорна група на àрмъните от гр. Велинград и с.Ракитово, община Велинград.
• Сватбени обичаи от Хърватското Загорие – фолклорен състав „Зипка”, Кумровец, Хърватска
• Меденик ; Бръснене на младоженеца - фолклорна група при НЧ „Просвета”
с. Соколица, община Карлово.
• Пон'делник - група за автентичен фолклор при НЧ „Светлина 1942” , с. Белгун , община Каварна
• Плетенки - група за изворен фолклор при НЧ „ В. Левски” , с. Г. Росица, община Севлиево
• Марама - група за изворен фолклор при НЧ „Напредък – 1915 г.”, с. Стефаново, община Радомир.
• Следсватбен обичай – група за автентичен фолклор при НЧ „Светлина”, с. Жълтеш, община Габрово
Фестивалът се осъществява с партньорството на Община Велинград и със спомоществователството на фирми от Габрово и страната.
Коментари (0)
Tweet |
|