RegionBG

bg iconНачало » Новини » Тема Region.bg » Банско - богати и недоволни
Банско - богати и недоволни
13 Фев 2012 14:40:00    |    2016    |    Коментари: 0
pic

Мария Йолова
Застрояването и бумът на туристите в Банско и Разлог се одобряват напълно от 55% от жителите на двете градчета, а 37% - по-скоро одобряват тези инвестиционни процеси, показват данни от проучване MBMD, проведено в периода 8-10 февруари, чиято цел е да проучи нагласите на местното население към икономическата ситуация в родното им място и надеждите за бъдещето.
Освен това 44% от анкетираните смятат, че по-скоро са спечелили от туризма в града си, а 35% са пасивни към туристически бум.  „В България 20 години леем сълзи, че нямаме икономика, а това е лъжа. БВП нарасна 3 пъти от 1990 до 2010 г. Това проучване е доказателство, че правилното развитие на един регион може да е по-добро и да повиши стандарта на местното население повече от това на хората в големите градове като София, Пловдив и други ”, коментира Мира Радева, директор на MBMD. Според нея няма друга страна в ЕС, която да е включила 1/3 от територията си в НАТУРА 2000. Според Радева трябва да се намери баланс между защита на природата и развитието на туризма, който е жизненоважен за градове като Банско и Разлог. Въпреки яростната съпротива на еколози и природозащитни организации 42% от анкетираните напълно одобряват изграждането на втори кабинков лифт в Банско. Други 26% също подкрепят проекта, макар и не така категорично.
Противоречивите възгледи „сега и утре”
Социално демографската снимка на населението в Банско и Разлог показва, два пъти повече висшисти, съсредоточени в тези градове в сравнение със страната (38% към 20%). Същевременно работодателите, мениджърите и служителите в региона също са повече пропорционално, сравнени с данните за страната.
Освен това 48% определят доходите си като “над средните за региона”, 76% от населението определя развитието си като по-добро в сравнение с другите части на страната. 46% от анкетираните дават средна оценка добър 4,19 за развитието на двете общини през последните 10 години. От тук може да се направи извода, че хората в Банско и Разлог се чувстват по-удовлетворени от финансовото си състояние, коментират социолозите. Същевременно според Мира Радева се очертават няколко противоречия, които се очертават на основата на данните от проучването.
Противоречие №1
На въпрос „Кои са трите най-остри и належащи за решаване проблеми във вашата община?” 40% отговарят – безработицата.
Противоречие №2
На въпрос „Ако бъде сравнено положението ви преди 10 години и сега, бихте казали...”
-36% казват, че преди 10 години са се чувствали по-добре
-31% - сега ситуацията за тях е по-добра
-27% не виждат промяна.
Противоречие № 3
На въпрос „Какво се подобри през последните 10 години?”
- 29% посочват, че това е стандартът на живот
- 26% признават, че нищо не се е променило.
Противоречие № 4
Въпреки добрите икономически показатели на региона
- 28% от хората смятат, че след 10 години ще живеят по същия начин.
-51% от анкетираните обаче вярват, че животът им ще се промени в положителна насока.
Как се обясняват тези противоречия? Според анализаторите това е по-скоро въпрос на народопсихология, а не на стандарт на живот и заетост.
През последните 10 години и най-вече след присъединяването на България към ЕС през 2007 година, някои райони на страната успяха да се възползват от природните си забележителности и да привлекат както родни, така и чуждестранни инвестиции. Градове като Банско (население 8 562 души) и Разлог (12 472) направиха точно това и станаха популярни зимни центрове. Хората тук не са и очаквали, че икономическата ситуация в региона ще се развие така успешно, че след броени дни в Банско започва Световната купа по ски алпийски дисциплини.

 

графики:MBMD

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България