RegionBG

bg iconНачало » Новини » България » БГ вода за къпане най-лоша
БГ вода за къпане най-лоша
10 Юли 2012 10:30:00    |    838    |    Коментари: 0
pic

Водата в почти всички крайбрежни и вътрешноконтинентални места за къпане е достатъчно добра, като общото качество се подобрява. Заключенията в годишния доклад за водите за къпане на Европейската агенция за околна среда се базират на редовно изследване на повече от 22 000 крайбрежни и вътрешноконтинентални места за къпане в цяла Европа. Броят на местата за къпане, където водата е с отлично качество, е нараснал с 3,5% спрямо миналата година, а броят на тези, където качеството на водата е задоволително, се е повишил с 1%. По-малко от 2% от местата за къпане не отговарят на минималните стандарти на ЕС. Местата за къпане в морета, реки и езера в Европа редовно се проверяват за вредни замърсители и бактерии като E. coli, които могат да бъдат признак за наличие на отпадни води от канализацията или животновъдството. Като цяло повече места за къпане изпълниха минималните критерии на ЕС в сравнение с 2010 г., а редица страни постигнаха изключително добри резултати.
Най-добрите...и най-лошите
С най-добри резултати за 2011 г. са Кипър, Хърватия, Малта и Гърция, където над 90% от всички места за къпане са оценени като „отлични“. Оставащите места за къпане покриват задължителните стандарти.
Най-лоши са резултатите на Нидерландия, България, Латвия, Люксембург и Белгия, където относително малък брой места за къпане отговарят на минималните стандарти за ЕС. Във Великобритания 82,8% от проверени общо 617 места за къпане са получили отлична оценка, 14,6% са били с добро или задоволително качество, 14 не са покрили минималните стандарти, а 2 са били забранени или затворени. От 1990 г. насам общото качество на водата за къпане в ЕС постоянно се подобрява. Броят на местата за къпане по крайбрежието, които не отговарят на изискванията на ЕС, е спаднал от 9,2% през 1990 г. до 1,5% през 2011 г. Вътрешноконтиненталните места за къпане, които не отговарят на изискванията, са намалели от 11,9% през 1990 г. до 2,4% през 2011 г. - едно от най-ниските равнища към днешна дата./Европейска комисия
 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България