RegionBG

bg iconНачало » Икономика » Сектори » Био храна - как да четем етикета?
Био храна - как да четем етикета?
11 Юни 2012 14:10:00    |    1907    |    Коментари: 0
pic

Как да четем етикетите, как да разберем дали един биопродукт е наистина био, дали е сертифициран? Въпросите вероятно вълнуват мнозина, изкушени от био-идеята. Ценни съвети даде Красимир Кунчев, управител „Балкан Биосерт” ООД, първият национален орган за контрол и сертификация на биологична продукция. Неговата презентация бе част от семинар за био производители на тема „Био продуктите – чисти, качествени и здравословни с пълна гаранция за потребителите”.
Какво пише на етикета?
Всеки продукт, който претендира да е различен, има надпис organic или bio. Най-голямото доказателство дали това наистина е така, е логото на ЕС, обозначаващо тези продукти:

То е одобрено и в сила от 1 юли 2010 г., но все още може да се срещне и старото лого заради двугодишния преходен период. Старото лого ще важи още около половин месец.
На етикета на биопродукта задължително трябва да има и кодов номер на сертифициращия орган. Всеки контролен орган в България и в ЕС има собствен кодов номер. За български продукт той изглежда например така: BG-BIO-02 „Балкан Биосерт”. А за италиански по този начин: IT BIO 003. У нас има 11 одобрени контролни органа. Техният списък е публикуван на страницата на Министерството на земеделието и храните.
Най-отдолу на етикета на био продукта трябва да е посочена страната на произход на самия продукт или на суровините за него. Понякога те съвпадат.
Кои храни са био?
За да бъде сертифицирана като био, една храна трябва да отговаря на следните условия: без йонизиращи лъчи, без ГМО без една и съща съставка с био и конвенционално качество.

Глобите
Съгласно Закона за прилагане на общите организации на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз, чл. 25 (3) забранява означаването на „биологичен”, „екологичен”, „био” и „еко”, включително на чужди езици, и поставянето на знака за биологично земеделие, на продукт или храна, които не са биологично произведени. От 1000 до 5000 лв. е глобата за всеки, който наруши разпоредбите. Когато има нарушение от юридическо лице или едноличен търговец, може да бъде наложена имуществена санкция от 5 до 10 хиляди лева., а при повторно нарушение- 10 000 до 20 000 лв.
Какво трябва да се направи, ако на една фирма бъде наложена глоба и продуктът, претендиращ да е „био”, е изтеглен от мрежата, но след известно време същата фирма и същият продукт отново се появят на пазара? Отговор на този въпрос, провокиран от действителен случай в България, участниците в семинара не успяха да намерят.
 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България