България губи още 81 млн. евро по програмата за селските райони, съобщиха в сряда източници от Европейската комисия. Така на страната ни ще бъдат отписани досега общо 170 млн. лв. по правилото n+2. Това са средствата, които сме заявили, че ще разплатим по бюджетите за 2009 и 2010 г., но не сме успели да го направим. Новината идва на фона на разговорите на президента Росен Плевнелиев с председателя на Европейската комисия Жозе Барозу и председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой в Брюксел. Във вторник пък земеделският министър в оставка Мирослав Найденов се похвали, че оставя секторът спокоен, а хамбарите пълни.
В края на януари България е изпратила искане за възстановяване на 281 млн. евро до Европейската комисия. Средствата са били изплатени през последното тримесечие на 2012 г. по Програмата за развитие на селските райони. От тях за 200 млн. евро има безспорни доказателства, че това е направено и тези пари ще бъдат възстановени на страната ни, обясни източникът в Брюксел.
За останалите 81 млн. евро България не е представила убедителни документи , че те действително са платени и те почти сигурно няма да бъдат признати за разходи, обясниха от ЕК като уточниха, че техническите преговори все още не са приключили. Източникът от Брюксел уточни, че тези 81 млн. евро са извън отписаните вече 51 млн. евро по бюджета за 2010 г. Той обаче не можа да посочи по кои точно мерки на ПРСР се отписват парите. Ако те действително са платени това означава, че ще останат за сметка на държавния бюджет.
Бюджетът, който България трябваше да сви през 2010 г. до края на 202 г. възлиза общо на 432 млн. евро. В началото на годината шефът на фонд „Земеделие“ Румен Порожнов обясни, че от него са усвоени 381 млн. евро и така загубата за страната е само 51 млн. евро. Ако не получим одобрение от Брюксел за спорните 81 млн. евро, това означава, че по бюджет за 2010 г. ще ни бъдат отписани 131 млн. евро което е повече от една четвърт от парите.
По бюджета за 2009 г. в края на 2011 г. загубихме 39 млн. евро.
Загуба на средства се очертава да има и в края на тази година по бюджета за 2011 г., но още е рано да се каже с колко, коментираха от Брюксел. Всичко зависи от мобилизацията на българските фермери да изпълняват бързо проектите и в срок, а администрацията съответно да ги разплаща. На фона на политическата криза това може да се окаже задача с повишена трудност.
Коментари (0)
Tweet |
|