RegionBG

bg iconНачало » Туризъм » Българските плажове отстъпват по чистота
Българските плажове отстъпват по чистота
06 Юни 2013 12:40:56    |    1403    |    Коментари: 0
pic

Плажовете в България, с едно изключение, отговарят на европейските изисквания за чистота на водата. Това се вижда от последния доклад на Европейската агенция за околна среда за състоянието на водите за къпане в Европа. Данните са от проверките през сезон 2012 г., а тазгодишните тепърва започват и ще излязат догодина.
От доклада става ясно, че няма чувствително подобрение в общото състояние на плажовете ни и България се нарежда на 24-то място по чистотата им сред 30 европейски страни. По този показател страната чувствително изостава от преките си конкуренти за привличане на туристи - Гърция и Хърватия.
Според изследванията най-чисти са плажовете в Кипър, а най-мръсни - в Румъния.
Годишният доклад за състоянието на плажовете се прави по данни от изследванията за наличие във водите на бактерии ешерихия коли, на нефт и феноли, направени през 2012 г. Според резултатите ивиците се разделят на такива с отлично качество, които отговарят на най-високите критерии за чистотата, и със задоволително качество, които отговарят само на задължителните изисквания на ЕС.
В България се наблюдават 93 места за къпане, от които 4 са във вътрешността на страната - два плажа на язовир “Кърджали” и по един на язовирите “Студен кладенец” и “Пчелина 2” край Разград. И четирите плажа отговарят на най-високите изисквания за чистота на водата, което е подобрение спрямо 2011 г. Тогава само един от тях беше в категорията “отлични”.
При морските плажове също има известно подобрение. Само един плаж по Черноморието не отговаря на изискванията за чистота - Златни пясъци-ПОСВ, където се изливат водите от пречиствателната станция на курорта. И през 2011 г. това място беше в графата “мръсни”, но заедно с Попския плаж до Царево и Офицерския плаж във Варна. През 2012 г. последните два вече поне са покрили минималните изисквания за чистота.
Увеличили са се и плажовете, които се определят като отлични. От 45 през 2011 г. те вече са 55. Подобрило се е състоянието на ивиците в курортите Русалка, Албена, Камчия, Бяла, Созопол, край къмпинг “Градина”, както и на един от плажовете в Слънчев бряг.
Въпреки това през последните две години водите за къпане в отлично състояние са далеч по-малко от най-добрата година на България - 2009 г., когато в тази графа са влизали 81 морски плажа. Освен това се влошава състоянието на ивици като Синеморец и Царево, в Слънчев бряг край хотел “Глобус”, на основния плаж в курорта Св. св. Константин и Елена и на плажа край Морско казино в Златни пясъци.
И тази година повечето чисти плажове са по Северното Черноморие - 67% от изследваните, или 31 от общо 46. Сред тях са крайбрежните ивици в района на Дуранкулак, Крапец, Бяла, както и в залива Болата, Шкорпиловци. Чистотата там се обяснява с липсата на големи и презастроени курорти. Състоянието на водата се влошава край по-големите градове и комплекси като Варна, Златни пясъци, Слънчев ден, Балчик.
На юг с отлично качество на водата могат да се похвалят близо 55% от плажовете. Сред тях са ивиците в Свети Влас, Равда, Дюни, Созопол, Силистар.
Прекият конкурент на България в морския туризъм - Гърция, е сред първите в класацията по чиста вода - на 5-о място. Хърватия пък е дори преди южната ни съседка в това подреждане.
Основният проблем на плажовете по Черноморието ни си остават остарелите пречиствателни станции или липсата на такива. В момента канализацията от 33 населени места по крайбрежието с над 2000 жители всяко минава през пречиствателни съоръжения, преди да се излее в морето. Тези станции обаче са на десетки години и капацитетът им е изчерпан. Освен това те трябва да бъдат модернизирани, за да пречистват и азота, и фосфора от водите. Причината е, че цялото Черноморие е определено като т.нар. чувствителна зона, което изисква пречистване от по-високо ниво.
25 селища, отново с над 2000 жители всяко, все още нямат пречиствателни станции. Сред тях е и Созопол - най-големият морски град, чиято канализация се излива директно в морето. В понеделник новият министър на околната среда Искра Михайлова заяви, че проблемът би трябвало да се реши до края на 2015 г. В доклада на европейската агенция обаче е посочен срок до края на 2014 г.
Стопаните на 11 български плажа тази година ще могат да поставят знака “Син флаг” за екологичен мениджмънт. Той се дава от международната неправителствена организация “Син флаг” при изпълнението на различни критерии, сред които чистотата на ивицата и на водата, начина на поддържане на пясъка, услугите на плажа, включително тоалетни, достъп до питейна вода и рампи за хора с увреждания.
“Син флаг” се присъжда след кандидатстване от страна на общините, на чиято територия се намират плажовете. Тази година знакът ще бъде поставен на ивиците в Албена, Слънчев ден, Св. Влас-Изток и Централен, Слънчев бряг-Север и Юг, Поморие, Бургас-Север, Созопол-Харманите и Дюни. Маркировката е присъдена и на пристанището “Марина Диневи” в Св. Влас./infotourism.net

 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България