Да се издигне кандидатурата на Велико Търново за ЮНЕСКО като културен пейзаж. Около това становище се обединиха историци, археолози, експерти по време на дискусия, посветена на културно-историческото наследство на старата българска столица. Според специалистите Търново има шанс, ако се бори едновременно с пет обекта – църквата „Св.св. Петър и Павел” в кв. „Асенов”, храмовете „Рождество Христово” и „Св. Архангели Гавраил и Михаил” в Арбанаси, Царевец и Трапезица. 1518 индивидуални и групови недвижими паметници на културата има във Велико Търново. По думите на кмета Даниел Панов това е огромно богатство, но и немалък товар, защото поддържането им не е лесно и евтино.
Приоритетните обекти в града, които да се финансират от държавата ще се определят на срещи със специалистите. Според кмета на града, след като бъде направено площадното пространство пред “Царевец”, трябва да се ремонтират съседните улици и третокласната пътна мрежа. Освен околовръстният път, водещ към ул. “Крайбрежна”, който е по-дългосрочен проект, трябва да се обособят паркингите около църквите “Св.Димитър” и “Св.40 мъченици”. Тук може би трябва да е и туристическия център в квартал “Асенов”, който да упътва посетителите, каза Панов. Той допълни, че за да се завърши маршрута през Владишкия мост към храма “Св.Димитър”, трябва да се оправи и Шишмановата баня. Затова ще бъде преразгледан и подготвения за това вече проект.
Държавата е необходимо да финансира археологическите разкопки на хълма “Трапезица” преди там да бъдат направени съоръженията, уточни великотърновският кмет. Той смята още, че за посетителите трябва да се отвори и Малката порта на “Царевец”, тъй като тя дава нова гледна точка. Предстои изработване на стратегия за старата част на Велико Търново, която ще определи визията и на Самоводската чаршия, обобщи Даниел Панов.
Коментари (0)
Tweet |
|