RegionBG

bg iconНачало » Новини » България » Втори СТИВ във Виетнам
Втори СТИВ във Виетнам
31 Окт 2013 11:57:13    |    684    |    Коментари: 0
pic

Българската и виетнамската страна ще работят за увеличаване на двустранния стокообмен от сегашните $60 млн. до $500 млн. през следващите няколко години, заяви президентът Росен Плевнелиев в Хо Ши Мин, където откри втори офис на Службата по търговско-икономическите въпроси към Българското посолство във Виетнам. Офисът ще подпомага българския бизнес за установяването на контакти и за оползотворяване на възможностите, които разкрива азиатската държава пред българските фирми.
„Откриването на служба по търговско-икономическите въпроси в Хо Ши Мин е едно правилно и визионерско решение на българската държава“, каза президентът, според когото търговското представителство в икономическата столица на Виетнам е израз на ново отношение на двете страни в областта на търговията и инвестициите и в контекста на обявения Нов модел на икономическо сътрудничество между България и Виетнам.
"Виетнам е стратегическа база за бъларските стоки на азиатските пазари и българската страна ще подкрепя всяка добра идея, която ще сближи двете страни на всички нива. За нас Виетнам е истински и много специален приятел", каза президентът Плевнелиев.
В новия български търговски офис представителите на бизнеса ще намерят отговори на всички свои въпроси, увери ръководителят на търговското представителство Олег Маринов и призова бизнеса да се възползва от предоставените възможности.
Икономическият център на Виетнам Хо Ши Мин произвежда 28 на сто от БВП на страната, допринася за 30% от приходите в държавния бюджет на Виетнам, формира 28 на сто от износа и концентрира 30 процента от промишлеността на азиатската държава.
На церемонията в Хо Ши Мин присъстваха заместник-председартелят на Наордния комитет на Хо Ши Мин и посланиците на двете страни в София и в Ханой.
Преди края на държавното си посещение в Социалистическа република Виетнам държавният глава посети историческата местност Ку-Чи. 120-километровата система от тунели е изградена и запазена до днес от времето на борбата на Виетнам за независимост.
По-рано държавният глава участва във виетнамско-български бизнес форум с представители на 30 български и повече от 50 виетнамски компании.
До 2003 година в Хо Ши Мин е реализиран само един български проект на стойност едва около $600 хил., стана ясно по време на срещата с бизнеса от двете страни. В същото време в индустриалния център на Виетнам с над 10 милиона души население, международни компании са отворили повече от 2600 свои офиса. Средногодишно провинцията привлича около $33 млрд. чуждестранни инвестиции.
Пред бизнеса в Хо Ши Мин българският президент припомни традиционно силните позиции на страната ни в областта на информационните и комуникационните технологии в региона на Югоизточна Европа и подчерта, че ИТ-секторът създава десетки хиляди работни места в България. „Искаме също така да споделим някои постижения на България в хранителната индустрия, ядрената енергетика, производството на лекарства“, допълни държавният глава. Той изрази оптимизъм, че първите истории на успеха между България и Виетнам ще бъдат създадени, надграждани и развивани, но това зависи от активността на бизнеса от двете страни.
По думите на държавния глава, чрез сключените договори именно бизнесът е този, който създава доверие, и от партньорството между България и Виетнам ще спечелят и двете страни. Президентът призова българския и виетнамския бизнес да работят заедно за постигането на нов стандарт на сътрудничество и изрази желанието на българската страна да споделя постиженията си, резултат и от значителния научен потенциал, с който разполага България./Източник и снимка: Прессекретариат на Президента на Република България
 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България