От края на ноември 2012 отпада разрешителното за строеж на сградни газови инсталации в жилищни блокове и вилни къщи. Това изменение в Закона за устройство на територията (ЗУТ) беше прието с указ на Народното събрание*. Инициативата бе на Българска асоциация „Природен газ” (БАПГ).
[advertise]Досега домакинствата, които искаха да се газифицират, трябваше да получат подобно разрешение от местната общинска администрация. Без това изискване процедурата значително се ускорява, като се премахва и бюрократичната тежест. С отпадането на местните такси за издаване на строителното разрешение се намалява и първоначалната инвестиция за газификация на всяко домакинство.
Друга промяна, която също влиза в сила, е, че инсталациите за газоснабдяване ще се изграждат с писменото съгласие на половината от съсобствениците на сградата, а не на две трети от тях, както бе досега. Съоръженията пък ще трябва да се регистрират пред органите за технически надзор, които да следят за тяхната изправност.
В страните от Западна Европа няма изисквания за издаване на подобни разрешения за строеж на газови инсталации. Сега това вече е факт и в България. През годините Овергаз заедно с БАПГ многократно инициираха промени в законодателната база, с които да се улесни газификацията. Доскоро бяха необходими 27 вида разрешения за изграждане и експлоатация, после останаха 17. Сега отпада още една пречка по пътя към развитието на битовата газификация в страната и постигането на енергийно ефективна икономика.
*Измененията в ЗУТ бяха публикувани в Държавен вестник на 26 октомври 2012 година и влизат в сила в 30-дневен срок (от 26 ноември 2012 година).
Tweet |
|