RegionBG

bg iconНачало » Туризъм » Маршрути » Деветашката пещера в беда
Деветашката пещера в беда
15 Фев 2012 13:55:10    |    1467    |    Коментари: 0
pic

На среща в Областната администрация в Ловеч постигнаха консенсус между заинтересованите страни по въпроси от решаващо значение за подобряване на управлението и опазването на Природна забележителност "Деветашка пещера", съобщиха от МОСВ.

Срещата беше инициирана от Министерството на околната среда и водите. Присъстваха заместник-министър Евдокия Манева и служители на МОСВ и РИОСВ-Плевен, областният управител на област Ловеч, заместник-кметът и служители на общината, представители на Регионалния исторически музей – Ловеч, Националния природонаучен музей към БАН, сдружение "Зелени Балкани", сдружение "Деветашко плато", Българска федерация по спелеология и други заинтересовани.

Страните стигнаха до консенсус по следните въпроси за бъдещето на пещерата: Деветашката пещера се нуждае от реален стопанин, който на място да полага необходимите грижи за нейното опазване и поддържане в съответствие с въведените режими за тази защитена територия. Тъй като собствеността на защитената територия "Деветашка пещера" в съответствие със Закона за защитените територии е определена като държавна – публична, единствената легална възможност за определянето на неин стопанин е да бъде предоставена за безвъзмездно управление на Община Ловеч. Представителите на общината потвърдиха готовност да се заемат с тази задача, а Областната управа се ангажира да стартира съответната процедура. МОСВ декларира готовност да окаже методическа и финансова подкрепа на общината, както и пълно съдействие по отношение на контрола чрез РИОСВ-Плевен. Представителите на НПО предложиха на общината експертиза за необходимите мерки за опазването на пещерата и на уникалната колония от прилепи.

Страните поеха ангажимент до края на февруари да изпратят в МОСВ предложения за промени в заповедта за обявяване на природната забележителност по отношение на режимите за достъп и забранените дейности в пещерата, които към момента са неясни и създават предпоставки за различни тълкувания и спорове. Потвърди се необходимостта от законови регламенти за пещерите, каквито сега липсват в действащата нормативна уредба, а именно в рамките на Закона за биологичното разнообразие да се уредят основните въпроси, свързани със собствеността на пещерите, начините на тяхното управление, опазване и ползване. Беше заявена готовност да се търсят решения за децентрализация, а не за вменяване на всички отговорности на централни органи на изпълнителната власт. Страните поеха ангажимент да внесат в МОСВ в кратък срок идеи и конкретни текстове, които министерството ще подложи на широко обществено обсъждане.

След срещата експерти от МОСВ, РИОСВ-Плевен, НПМ-БАН и НПО извършиха съвместна проверка в Деветашката пещера за оценка на състоянието на зимуващите колонии прилепи. Констатирано е, че зимуващите колонии са разположени на 3 по-големи групи (от около 2 до 4 хил. екземпляра) и 4 по-малки групи (от около 100 до 500 екземпляра) от вида пещерен дългокрил. Установена е и една група от около 80 екземпляра от вида дългопръст нощник. Всички екземпляри от двата вида са в състояние на пълна хибернация. В първото подземно езеро (където е измерена температура на въздуха е - 2 0 С) са намерени 30 мъртви екземпляра от вида пещерен дългокрил. Не може да се определи каква е конкретната причина за смъртта на прилепите – дали това е нормален естествен отпад от едва 30 екземпляра на фона на зимуващите около 12-14 хиляди, или е в резултат на продължителните ниски температури през януари, които в района са достигнали стойности от - 18 до - 24 0 С, или по други причини.

През март месец предстои нова съвместна проверка за състоянието на колонията.
 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България