RegionBG

bg iconНачало » Икономика » Сектори » Депозит за наем – защо го даваме?
Депозит за наем – защо го даваме?
02 Окт 2013 06:45:00    |    737    |    Коментари: 0
pic

Специално за EconomyNews.bg от ceb.bg
При наемане на жилище един от най-спорните въпроси е колко трябва да бъде депозитът. Понякога той е в размер на два месечни наема, друг път – само на един, а трети квартири дори се дават без депозит. Много наематели се питат за какво точно се използват техните пари. Гаранция ли е депозитът и за какво точно?
Стандартно депозитът при наемане на имот е в размер на един месечен наем, посочва брокер Антон Илиев. Това обаче е неписано правило. Ако например наемът на един апартамент е 300 лева, но той е обзаведен със скъпи мебели и техника, е съвсем нормално хазяинът да поиска депозит в размер на два или дори три месечни наема предплата.
Това се прави, за да има наемодателят сигурност, че ако при напускането на имота наемателите виновно са причинили някакви щети по имуществото, депозитът ще покрие тези разходи.
Депозитът служи също за покриване на евентуални неплатени сметки от страна на наемателите, допълва брокерът. Той подлежи на връщане, ако същите предоставят платени бележки за изразходваните от тях режийни разноски – ток, топла и студена вода, парно, интернет, телефон и т.н.
При липса на двустранно подписан опис, установяващ, че върху имота има нанесени вреди, описани в договора за наем, квартирантите трябва да си получат обратно дадения депозит, категоричен е адвокат Лазар Белев.
[advertise]Ако наемодателят откаже, те са в пълното си право да потърсят адвокатска помощ и да претендират за депозита по съдебен ред. Специалистът подчертава, че е важно и каква е формулировката в клаузата за депозита и неговото връщане в самия договор за наем, защото са възможни много вариации по темата.
При положение, че наемателят освободи имота след описаното в договора предизвестие, двамата с наемодателя трябва да съставят протокол за изразходваните консумативи. Консултант Емил Кундев уточнява, че след като въпросните разходи бъдат покрити с част от депозита, остатъкът трябва да се върне на наемателя.
Но ако квартирантът напусне жилището преди изтичане на уговореното предизвестие, тогава хазяинът има право да удържи от депозита и дължимия наем за останалото време като пропуснати ползи.
 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България