RegionBG

bg iconНачало » Икономика » Сектори » До 1 тон грозде за домашно вино
До 1 тон грозде за домашно вино
10 Фев 2012 14:20:00    |    1409    |    Коментари: 0
pic

DiVino
Въвежда се забрана за купажиране на вина с произход от трета държава както помежду им, така и с вино, произведено на територията на Европейския съюз. Това е записано в законопроекта за виното и спиртните напитки, приет на първо четене от парламента.
Забранява се и произвеждането на вино от някои видове гроздова мъст, гроздов сок и прясно грозде с произход от трети държави. До 1 тон грозде за преработка на домашно вино или ракия разрешава още държавата с промените в закона. Продажбата на ароматизирани вина ще бъде забранена, а вино ще се произвежда само от винено грозде.
Винени лозя, засадени без право на засаждане след 31 август 1998, подлежат на принудително изкореняване за сметка на производителя по реда на този закон, се казва още в гласувания текст. В досега действащия закон е записано, че подлежат на изкореняване лозя, засадени в нарушение на разпоредбите на закона и нормативните актове по неговото прилагане. Според новия законопроект, внесен от Министерския съвет, на изкореняване подлежат и лозя от некласифицираните сортове.
Министърът на земеделието и храните осъществява държавната политика в лозаро-винарския сектор, а министърът на икономиката, енергетиката и туризма осъществява държавната политика по отношение на производството на етилов алкохол и дестилати от земеделски произход и на спиртните напитки. Особено внимание в проекта е отделено на управлението на производствения потенциал. Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ) поддържа публичен лозарски регистър, в който регистрира производителите на грозде, като създава досиета за тях. ИАЛВ регистрира и винопроизводителите, като им създава производствени досиета. Лозаро-винарските продукти ще се превозват и допускат за обръщение единствено с официално одобрен придружителен документ. По отношение на спиртните напитки, етиловия алкохол от земеделски произход и дестилатите от земеделски произход са разписани правилата за производство, техническите определения, означаването, представянето и тяхното етикетиране.
Законопроектът установява специфични определения и изисквания за ракия, мастика, дестилатите за тяхното производство съобразно наложените традиционни практики.
 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България