RegionBG

bg iconНачало » Новини » България » До 10 заплати като бонус
До 10 заплати като бонус
09 Май 2012 16:00:00    |    831    |    Коментари: 0
pic

Десет допълнителни заплати годишно може да получи държавен служител като бонус, предвиждат приети окончателно текстове от промените в Закона за държавния служител, които парламентът гласува на второ четене.
На първо четене депутатите предвиждаха чиновниците да могат да получават бонуси най-много до 30 на сто от основната им заплата, но при второто четене такъв текст няма. Дадена е възможност работодателят четири пъти в годината да може да раздаде до 80 на сто от 12 основни месечни заплати. Кой колко процента ще получи, решава шефът на база постигнатите резултати.
Управляващите разясниха, че допълнителното материално стимулиране не се изплаща задължително, а общите разходи за бонуси не трябва да надвишават 30 на сто от целия бюджет. За опозицията така раздаването на ДМС-та занапред всъщност ще е тест за лоялност към ГЕРБ. Отпада и класът прослужено време.
„Използват се аналогични числа, но това е само игра. 30 процента остана само общият бюджет", каза Христо Бисеров от ДПС. По думите му разпоредителят с бюджетни кредити не може за годината да определи повече от 30 на сто общо раздадени допълнителни възнаграждения от своя бюджет. „Оказва се обаче, че на отделния държавен служител могат да му се дадат всъщност 80 на сто от дванадесет заплати. Текстът говори за това, че тази оценка ще се прави четири пъти в годината, ще се създава впечатление, че четири пъти в годината може да му се даде по една заплата или по-точно 80 процента", каза Бисеров.
Заместник финансовият министър Владислав Горанов изтъкна, че основното достойнство на всички предложени изменения е в това, че сега в над 50 отделни закона се въвеждат различни форми на допълнителни плащания на служителите в администрацията, като по този начин се натоварва бизнесът чрез определянето на такси и други плащания към държавни учреждения с единствената цел да се създадат схеми за бонуси, чиито принципи и разпределението им не могат да се видят в нито един закон.
Парламентът прие общинските съветници да получат до 30 на сто от средната заплата в общинската администрация, а председателят на общинския съвет до 90 процента от заплатата на съответния кмет. Това стана с одобрението на текст от закона за държавния служител, с който се правят поправки в закона за местното самоуправление.
Срещу това се обяви опозицията с аргумента, че тези текстове не са съгласувани със сдружението на общините, нямало ги е в първоначалния вариант на проекта и на практика представляват удар върху местната власт.
Сега съветниците взимат до 60 % от средната заплата, а председателите на общински съвети получаваха възнаграждение не по-голямо от това на кмета./източник:Дарик
 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България