Перото в семейния бюджет, което страда най-често от неглижиране, е сметката за кабелната телевизия. Това обясни Райна Тодорова, директор на Асоциацията на колекторските агенции в България (АКАБГ) пред bTV. Следващи в списъка са сметките за комунални услуги, като вода и парно, които не могат да бъдат прекъснати и често се бавят през зимния сезон. Токът обаче се плаща редовно.
Банковите задължения
Изплащането на потребителски заем или ипотека се спира в краен случай. „Тогава положението е сериозно,” отбеляза Тодорова. „В последните три години портфейлите на кредитните институции силно се свиха. На фона на този намалял обем, малкото лоши вземания изглеждат един голям процент. Безспорно има ипотечни вземания, които не се обслужват. Нашите наблюдения са, че обикновено става дума за второ жилище, от което потребителите лесно се отказват.”
Проведено от асоциацията изследване за изчисляване на въведения за първи път у нас Индекс на събираемостта, показва по какъв начин и дали домакинствата могат да плащат задълженията си, сподели Тодорова. За база са взети данни от 2010 г. с номинал 100 пункта. Асоциацията изследва как си покриваме задълженията си в следващите две години спрямо базовия период. Индексът отчита подобрение в платежоспособността по отношение на дълговете спрямо 2010 – 2011 г., каза Райна Тодорова. По думите й наблюдава се нормална сезонност в обслужването на кредитите, като падовете са през февруари и септември. През зимата причината е във високите сметки за отопление и обичайната за сезона грипна епидемия. Наесен пък българите са притиснати, например, от теглен кредит за лятната почивка или разходите по ученик. За месец април тази година Индексът на събираемостта е 122,6 пункта, което означава, че все по-голяма част от българите обслужват задълженията си.
40% от всички дългове са до 100 лева
Всеки член от семейството обаче може да има по едно малко задължение, а няколко такива формират вече един доста значим дълг. От гледна точка на кредитора сумата може да е много голяма, добави директорът на браншовата асоциация. Комисионната, която получават фирмите за събиране на вземания зависи основно от това колко старо е задължението, т.е. дали просрочието е в рамките на месец-два-три или на години – колкото по-стар е дългът, толкова по-скъпо е, защото е по-трудно да бъде възвърнато.
За 10-годишно задължение процентът може да достигне 25% от сумата, която бихме могли да възвърнем,” обясни Тодорова. „Нашият комисион не се натрупва върху задълженията на клиентите. В България това е за сметка на кредитора. Това е рискът, който той поема, отпускайки услуги на изплащане,” посочи тя.
На въпрос за оплакванията на длъжници, че са притискани от фирмите за събиране на вземанията, включително чрез посещения в дома и на работното място Райна Тодорова увери, че Асоциацията на колекторските агенции в България работи с етичен кодекс, но не отрече съществуването на т.нар. „мутри” в бранша. „Чуваме, че има такъв тип работа, но категорично бихме искали да се дистанцираме,” каза директорът на АКАБГ. Тодорова призна също, че след телефонното обаждане, една от стъпките при събиране на задълженията е и посещението в дома и работата на длъжника.
В момента проблеми има т.нар. „средна класа”, колкото и да е тънка тази прослойка при нас, отбеляза директорът на асоциацията на колекторските фирми. По думите й причината е в поскъпването на живота, стопило дори добри доходи от преди три години, при липса на индексация на заплатата. „Тази средна класа, която продължава да живее по стандарта, с който е свикнала, е на ръба. Всяко разклащане – болест в семейството, забавяне на заплатата – води до катаклизми,” обясни Тодорова.
Tweet |
|