RegionBG

bg iconНачало » Новини » България » Затваряме границата при бежанска криза
Затваряме границата при бежанска криза
23 Сеп 2013 10:00:43    |    570    |    Коментари: 0
pic

Министърът на отбраната Ангел Найденов не изключи възможността България да затвори границата си с Турция, ако изчерпи всички възможности да се справи с бежанския поток. "Не изключваме затварянето на границите, но това е крайно средство, към което можем да прибегнем, когато наистина имаме поток от бежанци, който не можем да посрещнем и на който не можем да осигурим нормални условия", каза той пред БНР. Ангелов обясни, че има различни технически способи за затваряне на границата, включително и поставяне на телени ограждения. "Към това можем да прибегнем едва като крайна мярка, към която до момента, за щастие, все още не сме се приближили. Можем и да връщаме бежанците на турска територия. Това също не е особен проблем, но винаги съм подчертавал, че трябва да си даваме сметка в такива моменти за драмата на хората, които идват на българската граница, търсят подслон, убежище или разглеждат България като транзитна територия", каза министърът. Според Найденов е наложително да се видят възможностите за помощи от Брюксел, коментира mediapool.bg.
"Не мисля, че Брюксел трябва да храни бежанците в България, но при всички случаи Брюксел трябва да помогне – и технически, и финансово", каза той.
Към момента бежанците у нас са около 4200 души, по думите на Найденов. Като критична за България втора граница на брой на бежанците той посочи около 7000-7500 души. "От гледна точка на здравно обслужване и епидемиологична обстановка - това е граница, която можем да разглеждаме като критична", посочи министърът.
Найденов уточни, че като се говори за бежанци, не става дума само за сирийски граждани, става дума за бежанци, които са от целия регион на Близкия изток и Северна Африка. 50% от хората, които са на наша територия, са сирийски граждани, посочи той.
За сравнение бежанците в Турция са към 500 хиляди, а в Гърция са над 400 хиляди. "Не можем да си затворим очите и да гледаме на себе си като на изолиран остров, който няма никаква връзка с всички останали страни и събитията, които се случват около нас или малко по-далече от нас", каза в тази връзка Ангел Найденов.
"Бежанците можем да ги разглеждаме и като шанс, но нека да си дадем сметка, че този шанс е свързан с определени проблеми за нас. Нека да си даваме сметка, че всичко това, което се случва по отношение на бежанците, в някаква степен създава негативни настроения на местата, в които се настаняват бежанците. Трябва да си даваме сметка, че ние разглеждаме бежанският поток като една от големите заплахи в момента за България, включително от гледна точка на епидемиологичната обстановка, от гледна точка на хуманитарната ситуация, дори ако щете на това, че с бежанците вероятно пресичат границата и хора, които могат да бъдат разглеждани като инфилтрирани, т.е. с връзка с радикални групировки и оттам и риск в някаква степен за националната сигурност", коментира министърът.
Той припомни, че с получаването на статут на бежанци тези хора получават всички права по отношение на трудов пазар, финансиране, издръжка, социални плащания. По думите му правителството работи в посока на ускоряване на тези процедури, за съкращаване на сроковете. Това обаче е натоварване за българската осигурителна система, която и без това е в достатъчно тежко състояние, подчерта той. На снимката: В лагера за бежанци в с. Пъстрогор.

 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България