RegionBG

bg iconНачало » Местна власт » Общини » Защо Аксаково стана "Най-добър малък град"?
Защо Аксаково стана "Най-добър малък град"?
19 Март 2014 12:05:00    |    978    |    Коментари: 0
pic

В годишната класация, оценяваща качествата на българските градове наградата в категорията  „Най-добър малък град“ за 2014 г. поручи Аксаково /със статут на град от 2004 г/. Градът е водещ и по критерий за най-много привлечени евросредства на глава от населението.

Защо градчето получи наградата?  Безспорно Аксаково печели от близостта с 300 хилядната Варна и курортите „Св.Св. Константин и Елена” и „Златни пясъци”. Но в същото време има своите безспорни достойнства, включително и природни забележителности.

50 млн. лв. от европроекти

8-хилядният град Аксаково работи по проекти на стойност близо 49 млн. лева, а бюджетът на общината е около 8 млн. лева. Освен проекта „Подобряване на градската инфраструктура за питейни и отпадъчни води в гр. Аксасово”, се реализира също проекта за регионалната система за управление на отпадъците в регион Варна, Аксаково и Белослав. В момента се осъществява и проект за подобряване на водоснабдителната мрежа на село Кичево по програмата за развитие на селските райони на ДФ „Земеделие”. По програма „Развитие на селските райони” през тази година започват ремонти на две читалища и няколко детски площадки. Предстои изграждането и на нова сграда на територията на село Климентово. В построения комплекс ще бъде представяна селскостопанска продукция, произведена в региона. Работи се и по мерки, по ОП „Човешки ресурси”, където има проекти със социална насоченост към хората в неравностойно положение. По ОП „Административен капацитет”, Аксаково има спечелени три проекта, предимно насочени към по-добро управление в общината и обучение на общинската администрация.
Аксаково ще кандидатства с два проекта по публичната инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите“. Първият е за укрепване на корпуса на депото за боклук във Въглен, а вторият за рехабилитация на пътя Албена – Климентово – Кантарджиево.

Завод за целофан

В самия град Аксаково има завод за производство на целофан и целофанови продукти. Близостта до курортните комплекси е причината да има и добре развита мебелна промишленост и производство на строителни материали. В селата Яребична, Игнатиево и Слънчево има обособено промишлена зона. Развиват се отделни подотрасли на леката промишленост - хранително – вкусова, месопреработвателна, шивашка и др.

Оранжерия за домати и лозя

Районът на общината има силно изразен селскостопански характер. Обработваемата земя, основно ниви, е 255 294 дка, в т.ч. съществуват 57 604 дка трайно необработваеми ниви.
Трайните насаждения в община Аксаково заемат 3% от обработваемата земя, като това предимно са лозя (6 710 дка). Най-широко са застъпени трайните насаждения в землищата на гр. Аксаково и селата Слънчево, Игнатиево и Ген.Кантарджиево. От зеленчуковите култури най-разпространени са доматите. До с. Игнатиево се намира оранжериен комплекс, който е един от най-големите във Варненска област.

Приказна вкаменена гора

Основната пътна артерия за КК “Албена” пресича територията на общината в северната й част и това важно условие за развитие на селски туризъм, но засега легловата база и ресторантите и заведенията за хранене са със скромен капацитет.

Въпреки това в общината има какво да се види. Местността “ Батова” е внушителен горски масив, разположен предимно на територията на община Аксаково. Местността разполага с няколко хижи за отдих. Ежегодно се организират събори за надпяване и надиграване, които събират хора от целият регион.

На 18 км на запад от града се намира местността “Побити камъни”. Възникнали преди 50 000 000 г. в следствие на ерозионни процеси, тези живописни каменни изваяния, разположени на площ от около 240 хектара, са предложени за вписване в световния списък за уникални геоложки образувания на ЮНЕСКО. Вертикалните скални образувания са кухи с дебелина от 0.3 до 3 метра като някои от тях достигат височина до 10 метра. Колоните са със различно сечение, част от тях са счупени на две и повече части и образуват красиви групи, които туристите често оприличават на скулптури, изобразяващи хора и животни. Наименованието си местността носи от начина, по който изглеждат колоните, изправени каменни силуети, сякаш умишлено забити в пясъка. От тук идва и името им Побити Камъни. Приказната вкаменена гора, легендите и преданията, разказвани от местното население, и близостта на този уникален прероден резерват до оживените селищни центрове и пътища го правят леснодостъпен, предпочитан и интересен туристически обект и уникален филмов декор на исторически филми и на уестърни, като “Осъдени души” и “Оцеола”. Тук са снимани и част от снимките на филма “Версенжеторикс”, с Кристоф Ламбер.


 Източник: Община Аксаково, Агенция "Фокус", снимка: Община Аксаково

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България