RegionBG

bg iconНачало » Новини » Тема Region.bg » Златният век на БСП
Златният век на БСП
29 Ное 2013 11:15:00    |    2634    |    Коментари: 0
pic

Екип EconomyNews.bg
„Пари, власт и пари. Това е всичко в БСП, друго няма. Поради тая причина те не правят политика…” Така коментира поведението на БСП през последните години в интервю за „Всяка неделя” по Нова тв Костадин Чакъров, съветник на Тодор Живков. Според него тази партия участва в раздържавяване на целия банков, аграрен, индустриален потенциал на страната. Чакъров казва, че над 60% от участвалите в приватизационните сделки са кадри на БКП/БСП. Причината е, че цялата технологична, пазарна, стопанска информация е била в БКП. Чакъров отбелязва още, че приватизацията, извършена от Иван Костов, „направи БСП богати”.
Ето какво казва и Ренета Инджова, служебен премиер, за btv пак преди дни: „Ние се опитахме сами себе си да излъжем, че сме осъществили преход, тъй като икономическата власт премина в хора, които имаха позиции и преди 1989 г. – номенклатурата. Приватизацията на Иван Костов беше направена така, че номенклатурата да получи предприятията".
Тези признания могат да бъдат поставени в графата „градски легенди”, но може да се потърсят и официални факти, които да осветлят подобни изявления, като ги потвърдят или отхвърлят.
В навечерието на раздържавяването
Кой познава в детайли стопанството на България в навечерието на 1992 година, когато стартира приватизацията?
На 26 декември 1983 година с протокол „А” № 1020 Политбюро на БКП решава да слее отделите на ЦК на БКП „Планово-икономически”, „Промишлен”, „Транспорт и съобщения”, „Строителство и архитектура” и „Селскостопански” в един наречен отдел „Икономическа политика”. Стотици членове на БКП работят в структурите, които наблюдават всеки сектор на икономиката на страната. Всички данни както за гигантите в икономиката, така и за най-малкото предприятие или селски цех първо се изпращат на съответния отдел на БКП.
                  Ето каква е схемата, която е работела до първите месеци на 1990 година.
 


Две години по-късно – през 1992 година се продават първите заводи
 

Правителството „Беров”, 1992-1994, ръководено от БСП и ДПС продава 25 предприятия за 10 млн. лв., сред които заводите "Царевични продукти" и "Република", "Гранд-хотел Варна", "Химимпорт", "Загорка", "Сомат".
Правителството „Виденов”, 1995-1997, продава 69 предприятия за 22 млн. лв. Сред тях -"Астика", "Каменица", "Бургаско пиво ", "Варненско пиво", "Хотел Шератон" и завод "Мраз".
Правителството „Костов”, 1997-2001, продава БГА „Балкан“, Кремиковци АД, Лукойл, Видахим, ОЦК-Кърджали, "Химко", "Горубсо-Мадан", "Девня Цимент".

                      Приватизационни сделки към 31 октомври 2012 година, графика АПСК

zoom_sss

 

Най-големите приватизирани предприятия до 2012 година според АП
“Кремиковци”ЕАД -през 1999 г. 71% от капитала на дружеството е закупен от българската „Дару металс“ за $ 1, Валентин Захариев е собственик на фирмата в този период, преди това заедно с известния Атанас Тилев търгува със скрап.
“ТЕЦ Бобов дол”ЕАД - собственикът Христо Ковачки, съветски възпитаник, с неясен произход на първите му инвестиции, по-късно навлиза в сектор енергетика, финансиран е от ПИБ.
“Нефтохим”ЕАД - през 1999 г. руската Лукойл плаща за 58% от акциите на предприятието само $ 101 млн. През 2005 година Лукойл контролира 93% от дружеството. Представител на руските собственици в България е Валентин Златев, чийто баща е кмет на Правец до 1989 година.
“БТК”ЕАД – кабинетът „ Сакскобургготски „подарява” 65% от БТК за 230 млн. евро на фонд, регистриран в Австрия, по-късно компания се препродадена за 1.2 млрд.евро, към 2012 г. консорциум между компании на Цветан Василев и VTB Capital купуват телекома.
“Параходство БМФ”ЕАД е приватизирано през 2008 г. от германско-българския консорциум "KG Maritime" АД, който притежава 70 %, от капитала. Цената по сделката беше 440,1 млн. лева. 30% от "КGM” на българската компания "Адванс Пропъртис" – собственост на братята Кирил и Георги Домусчиеви, собственици на фармацевтичното предприятие "Биовет Пещера".
“Соди-Девня”ЕАД е приватизиран през 1997, 98 % от капитала на дружеството принадлежат на Солвей Шишеджам Холдинг. Основни акционери в него са белгийската група Солвей, турската група Шишеджам със седалище в Истанбул.
“СОМАТ”ЕАД - През 1994 г. без търг немската компания “Вили Бетц” придобива 55% от “СОМАТ”, цената на сделката беше $55 млн. Тогавашният директор на СО МАТ Анастас Вълканов коментира за БНТ, че активите на фирмата възлизат на 18 млрд. лв. През 1997г. немската компания взима още 38% от собствеността, като днес само 700 от 4 000 камиона на фирмата са с българска регистрация.
“Арсенал”ЕАД - през 1999 г. е учредено РМД „Арсенал 2000“, което придобива 51 % от дружеството. Сделката е на стойност $2,1 млн., които да се платят за 10 години. По-късно с различни маневри около 465 000 акции се продават на външен акционер /оф шорна компания/, а останалите се разпределят между участващите в надзорния и управителния съвет на РМД. Делът на работниците в РМД е сведен до минимум. През 2001 г. бившето РМД „Арсенал 2000“ придобива още 13% от акциите на завода и по този начин държавата остава само с 36%.
“Асарел-Медет”ЕАД е приватизирана през 1999 г. от „Асарел-Инвест" АД - акционерно дружество, с мажоритарното участие на ФА „Копър инвест” - дъщерно дружество на „Фьост Алпине Интертрейдинг" - Австрия, и с участието на работници и мениджърския екип на дружеството. Актуалното акционерно участие в „Асарел-Медет” АД към 31.12. 2012 г. е: ФА „Копър инвест” - 67.61%, физически лица - работещи и пенсионери от компанията - 2377 човека - 31%, както и "Асарел-Медет" АД - 1,39% - обратно изкупени акции. Инж. Лъчезар Цоцорков е изпълнителен директор, който е работил в компанията от 1971 година.
“Булгартабак Холдинг”АД - през 2011 година АПСК прехвърли на базираната в Австрия "БТ Инвест" 5 881 380 броя акции, представляващи 79,83% от капитала на "Булгартабак Холдинг" АД. Цената по договора е 100,1 млн. евро. Купувачът - "БТ Инвест", е руска компания със 75,5% държавно участие. Неяснотата около реалния собственик продължава и до днес.

И така към 10 октомври 2012 г. са продадени дялове и акции от 5 260 държавни предприятия – 2 937 цели предприятия и 2 323 обособени части. Това показва актуализиран доклад „Информация за приватизационния процес в България” на Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол. Най-голям е броят на приватизираните предприятия и продадени обособени части в сферата на промишлеността (1 646 броя), търговията (1 175 броя), земеделието (621), строителството (536), туризма (524) и други.
Това, което трябва да се отбележи е, че големите пивоварни и производители на захарни изделия с малки изключения стават собственост на международни гиганти в началото на 90-те години.
Апетитите към приватизацията на малкото останали български големи компании с история и опит като „Български пощи”, БДЖ „Товарни превози” и големите енергийни държавни фирми засега е туширан.
Какво предстои обаче?
Правителството на БСП-ДПС представи програма за приватизация за 2014 г. на стойност 217 млн.лв. и списъкът от дружества за приватизация, заяви Емил Караниколов, изпълнителен директор на Агенцията за приватизация.
Програмата е одобрена от Надзорния съвет на агенцията, като за приватизиране са били определени дружества, чиято дейност не води до приходи за държавата, нито осъществяват важни социални дейности. В списъка на дружествата за приватизация през 2014 г.са: БФБ с държавния депозитар, миноритарния пакет (30%) от Български морски флот, Пловдивския панаир. Към момента дружеството "Слънчев бряг" не е в програмата ни за приватизация, предстои пълен анализ на дейността му. В списъка не фигурират енергийни дружества, ВМЗ Сопот. Продават се общо 37 дружества, в това число и миноритарни пакети, които се предлагат всяка година, но за които няма интерес. Дружествата, към които се очаква да има интерес и да бъдат приватизирани са 12 или 13, коментира Караниколов.

 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България