RegionBG

bg iconНачало » Новини » България » Зърнопроизводители нападнаха промените в ЗДДС
Зърнопроизводители нападнаха промените в ЗДДС
05 Фев 2015 12:15:00    |    638    |    Коментари: 0
pic

От Националната асоциация на зърнопроизводителите определят като необективен и недостоверен представеният от Министерството на финансите анализ на промените в части от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/. Зам.-председателят на Асоциацията Ангел Вукодинов обобщи ситуацията като "грешен анализ, грешна стратегия, грешен закон".
Промените ще задължат 30 000 малки бензиностанции да се оборудват с нивомери и фискални устройства на минимална цена за всяка от 10 хил. лева, което ще осигури 300 млн. лв. приходи за
фирмите - доставчици на такова оборудване, отбеляза още той. Посоченото потребление на дизеловото гориво в анализирания тригодишен период от 3 391 500 хил. литра и декларираните за същия период средногодишни доставки от 2 163 160 хил. литра поставят въпроса защо до този момент не е санкциониран нито един икономически оператор. Според председателя на НАЗ Румяна Ангелова това твърдение означава, че всеки ден на територията на България незаконно се внасят или произвеждат за разпространение 3 365 тона дизелово гориво, което се равнява на 170 двадесет тонни автоцистерни. На фона на тези данни зърнопроизводителите попитаха защо агенция "Митници" не е заловила поне една от тези цистерни.
От бранша остро възразиха и срещу отредения в контрабандата на дизел дял от 48 на сто в сектор "Селско стопанство" срещу 34, 5 на сто в сектор "Транспорт". Според тях това количество сериозно надхвърля реалното годишно потребление на гориво в земеделието.
Загубата за държавния бюджет от укрити данъци по нерегламентирани доставки и продажби на течни горива се оценява в анализа на 1,1 - 1,2 млрд. лева. Зърнопроизводителите обаче недоумяват защо от задълженията за фискализация са изключени държавните и общински обекти, за които изразиха подозрението, че са главните участници в контрабандата на гориво.
Твърдението, че в резултат на нелоялна конкуренция в малките населени места са закрити 700 бензиностанции и освободени 2500 заети лица, също не отговаря на истината, посочи Вукодинов. По
думите му малките обекти са били закрити поради конкуренцията на големите вериги бензиностанции, членуващи в браншови организации, които продават на дребно на цените, на които малките бензиностанции купуват на едро. Именно в лицето на Българската петролна и газова асоциация от НАЗ виждат основният лобист в промените на закона.
Според тях чрез това "явно сатанизиране на образа на земеделските производители се цели манипулиране на решенията от страна на законодателните и изпълнителни органите и отклоняване
на вниманието от истинсктата организирана престъпност". От Националната асоциация на зърнопроизводителите настояват за среща с финансовия министър и премиера Борисов по темата и
вече имат договорени такива с отделните парламентари групи. Засега от Министерството на земеделието и храните няма реакция на възраженията им. Ако проблемът не се реши, те ще делегират права на регионалните си организации за обявяване на национална стачна готовност.
Асоциацията на земеделските производители в България в момента не може да подкрепи евентуални протести, свързани с новите изисквания към обектите за съхранение на гориво в стопанствата,
каза във Варна председателят на организацията Венцислав Върбанов. По думите му причината е, че разговорите с финансовото министерство все още не са приключили, нито е готова наредбата,
която регламентира новите правила. Когато стане ясно как точно ще се процедира, ще излезем със своя позиция, посочи Върбанов. Той допълни, че държавата трябва да оказва контрол върху тези ведомствени бензиностанции, но не бива всички да се третират по един и същ начин. По думите му предложението на асоциацията е цистерните до 10 тона да останат на стария режим, тези между 10 и 20 тона да бъдат регистрирани, а за подземните съоръжения да се въведе изискването за монтиране на нивомер.
Не е тайна, че има стопанства, където тези обекти за съхранение на горива не се ползват само по предназначение, а и за търговия, каза Върбанов. Според него обаче поставянето на всички под един знаменател ще причини финансови затруднения на много производители.
Венцислав Върбанов участва в третата национална среща на земеделските производители, която започна днес край Варна. Сред основните теми на форума са директните подпомагания на стопаните, предстоящи промени в законодателството, както и условията по новата програма за развитие на селските райони.

На страницата на Министерство на финансите е публикувана презентация, илюстрираща необходимостта от промените в чл. 118 от Закона за данък върху добавената стойност, в сила от 1 януари 2015 г.

 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България