RegionBG

bg iconНачало » Новини » България » Как да сменим доставчика на ток?
Как да сменим доставчика на ток?
17 Юни 2015 12:35:00    |    2890    |    Коментари: 0
pic

Могат ли битовите потребители да сменят доставчика си на ток? Според Закона за енергетиката – да. Там е записано: „Всеки клиент има право да избира доставчик на електрическа енергия”. Настоящата процедура обаче е приложима по-скоро за юридически лица и по-големи потребители, тъй като е прекалено сложна и има допълнителни технически изисквания. Но не е невъзможна и за малки клиенти, както доказва експеримент на „Енергиен пазар”.

Стъпките за смяна на доставчик

1. Запознаване с условията на алтернативните доставчици – чрез интернет или на място в офис.
2. Подписва се договор с нов доставчик и се заявява прехвърляне – ЕРП по закон е задължено да придвижи процедурата административно.
3. Прехвърлянето отнема от 3 до 6 седмици
4. Новият договор се активира и считано от началото на съответния месец се заплаща сметката за снабдяване с ток по новите цени на новия доставчик. Новият доставчик може да предложи единна фактура с включени мрежови такси.

Както при мобилните оператори, ще имате право да избирате нов доставчик след изтичане на срока на договора. За разлика от мобилните услуги, ако не изберете нов доставчик ел. захранването ви няма да бъде прекъсвано (стига да си заплащате задълженията).

На пръв поглед стъпките изглеждат лесни. Какво обаче се крие зад тях? Ето историята на Виктор.

Предварителна подготовка
1. Виктор провери дали е платил сметката си за ток – ако не се е издължил, ще му откажат прехвърлянето към нов доставчик.
2. Разгледа последната си сметка за ток. От нея може да се разбере, че плаща за две отделни неща: за “снабдяване” с ток и за мрежови услуги. Той ще се опита да смени доставчика, снабдяващ го с ток. За “мрежови услуги” ще продължи да плаща на ЕРП-то по регулирани цени (т.е. той не може да смени ЕРП-то).
3. Прочете за правата си в Закона за Енергетиката, както и сложната процедура за смяна на доставчик в Правилата за търговия с електрическа енергия.

Стъпка 1 - Заявление за достъп до мрежата
Виктор направи първата стъпка от процедурата за смяна на доставчик – подаване на „Заявление за достъп до разпределителната мрежа“.
По принцип това се прави и ще се прави от новия търговец от името на клиента, но ако се извървят самостоятелно стъпките, се получават следните детайли:

Служителката в клиентския център на ЕРП-то любезно помогна за попълване на заявлението. Това отне половин час (най-вече защото Виктор имаше много въпроси). Заявлението е прието и предстои ЕРП-то да провери дали обектът (апартаментът) отговаря на условията за достъп съгласно Правилата за търговия. Отговор до 14 работни дни.
Виктор се сблъска с първите пречки и недомислици в процедурата.
Първо – защо клиентът трябва да се моли за „достъп“ до разпределителната мрежа при положение, че вече е клиент на ЕРП от години?
Второ – със заявлението Виктор трябваше да подпише декларация, че съоръженията в апартамента му са в съответствие с „изискванията за безопасност и здравословни условия на труд в Р. България“. Това пак при положение, че той вече е клиент на ЕРП.

Стъпка 2 и 3 - Избор на нов доставчик и договор
След като от ЕРП уведомиха Виктор, че може да смени доставчика си, той премина към следващата стъпка - избор на нов доставчик.
За целта той изпрати и публикува отворена покана към лицензираните търговци на енергия в очакване на предложения. Резултатът е само една оферта и телефонни обаждания от други търговци.
Пояснения: В момента пазарът на дребно за битови клиенти въобще липсва и търговците още нямат разработени продукти за бита. Към момента на промяната Виктор плаща около 60 лв/месечно без ДДС за снабдяване с 540 кВтч ел. енергия и балансиране (мрежовите такси не коментираме тук). Това прави средно претеглена цена от 111 лв/МВтч без ДДС. Компанията, която го снабдява с ток в момента на регулиран пазар (т.е. по цени определени от КЕВР) купува енергията от НЕК за 125,32 лв/МВтч и му я продава за 134,21 лв/МВтч дневна тарифа и 60,77 лв/МВтч нощна. При тези цени излиза, че компанията реализира загуба от клиенти като него - сигурно ще се радват, че ги напуска.

След това Виктор успя да подпише договор с алтернативен доставчик (Стъпка 2) и да получи от него декларация, която ще му послужи за финалната Стъпка 4 – Регистрация на пазара. Договорът му ще бъде за една година и ще започне да тече от 1.07.2015 г., когато ефективно ще бъде регистрирана смяната на доставчик.
Второ, той посети клиентския център на ЕРП и подписа предложения му от тях Договор за достъп и пренос. Оказа се, че Виктор ще трябва да посети клиентския център още веднъж между 1-во и 10-то число, тъй като само между тези дати "има право" да подаде финалното заявление за Стъпка 4 – регистрация на пазара.

Стъпка 4 – финална
Виктор приключи с финалната стъпка като подаде заявление за регистрация на апартамента му на свободния пазар на ток. Трябваше да се подпишат още няколко декларации.

Равносметката:

- 5 седмици (общо 9 до края на процедурата);
- 3 ходения в клиентски център;
- над 10 заявления и декларации;

В контекста на тази история, е разбираема инициативата за промяна на правилата за търговия, за да се улесни смяната на доставчик за всички клиенти, включително битовите.

Припомняме, че EconomyNews.bg още преди години писа обширно в публикацията си „Енергиен крепостен пазар! Завинаги?” за пълна либерализация на пазара на електроенергия и избор на доставчик на ток. Либерализираният пазар трябва да има следната рамка, съгласно условията на ЕК:

Едно от последните условия, за да се случи либерализацията, е създаването на електроенергийна борса, която да формира равновесните пазарни цени, вече е факт.

Справка: "Българска независима енергийна борса" (БНЕБ) ЕАД притежава лицензия за опериране на електроенергийната борса в България за период от 10 години. БНЕБ ЕАД е новоосновано дружество през януари 2014 г. Усилията на БНЕБ ЕАД са съсредоточени в стартирането на функциониращ борсов пазар за елекртоенергия в българската пазарна зона и в последващо обединение със съседните пазари.
Скандинавската електроенергийна борса ще оперира дейността на българската енергийна борса. Nord pool spot е една от водещите борси, които оперират в Европа, на която търгуват 380 компании от 20 държави. Споразумението предвижда Nord pool да предостави и системите за търговия на бъдещия борсов пазар в България. Според съобщение на сайта на скандинавския борсов оператор българският спот пазар трябва да заработи до края на тази година.

 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България