Ива Стойкова
Съдии от цялата страна са подготвили „План за действие” за реформи в съдебната система. Част от предложените мерки са от компетенциите на законодателната власт, тъй като касаят изменения на закони. Други са в правомощие на Висшия съдебен съвет. Трети пакет от мерки касае вътрешно-организационни промени. EconomyNews.bg представя резюмиран вариант на документа, представен официално от Форума на съдилищата.
Закон за съдебната власт
Други закони
Предралаганите мерки в „Плана за действие” касаят и Закона за класифицираната информация. Данните, получени чрез СРС, да не са класифицирана информация в съдебното производство по наказателни дела - дела „при открити врати”. Основната цел на предлаганите промени е отпадането на сега съществуващото задължение на съда за разглеждане на наказателните дела при закрити врати, винаги когато по тях се ползват данни, получени чрез специални разузнавателни средства. Друга искана промяна е изменение в Закона за специалните разузнавателни средства. Целта е да се гарантира защита на правата на гражданите и контрол на ефективността на разрешените СРС-та. Магистратите се обявяват и за увеличаване възможностите за използване на видеоконферентна връзка, чрез които може да се спести например конвоиране на лица, вече изтърпяващи наказание, както и разпит на свидетели и вещи лица, намиращи се в други държави.
Нова „Съдебна география”
Една от основните причини за проблемите в работата на съдебните органи у нас е неравномерната им натовареност с дела. Оттам произтича и бавността на правосъдието. Статистиката сочи неравномерност в натоварването между видовете съдилища, но и вътрешна неравномерност- например между отделните районни съдилища. Данните са осреднени на месечна основа за натовареността на един съдия:
Неравномерна е и кадровата осигуреност. Досега обаче не е търсено решение на тези проблеми. Предложенита са:
- Съставяне на „съдебна карта”- като се вземат предвид колко са постъпилите дела в отделните съдилища, натовареност по щат, брой съдии и служители, коефициент на престъпност и др.
- Териториални промени- придаване на общини от по-натоварени към по-ненатоварени съседни райони
- Преразпределяне на незаети щатове
- Намаляване числеността на магистратите от по-ненатоварените органи и увеличаването им в натоварените
- Приоритетно осигуряване на столичните съдилища и др.
Tweet |
|