Белослава Петрова
Една от най – популярните напитики, заедно с чая и датираща от древни времена е кафето. Независимо от разнообразието от многочислените сортове, ароматни и вкусови качества, кафето може да се причисли към групата на леките стимулатори. Към тази напитка учените се отнасят различно. За някои, кафето може да се причисли към напитките, които водят до различни заболявания и разрушават жизненоважни структури в човешкото тяло. Повечето учени се придържат към по – умерени съждения. А милионите любители на кафето са твърдо убедени в полезните му свойства и са способни дълго да ни убеждават в това.
Но на какво се дължи това? Главната причина за популярността на кафето несъмнено се състои в това, че то съдържа кофеин. Кофеинът от своя страна се явява главен герой в стимулиращото действие на кафето, благодарение на което се намалява умората, сънливостта, повишава се физическата активност. Той разширява мозъчните съдове, усилва циркулацията на кръв в тях и повишава снабдяването на тъканите с кислород. В 1 чаша кафе може да се съдържа до 100 милиграма кофеин. Освен това, кафето е мощен антиоксидант и оказва благоприятно въздействие върху организма на човек, разбира се, ако се консумира в разумни количества. Според учени, кафето служи и за превенция на сърдечносъдови заболявания , намалява и вероятността за заболяване от рак на дебелото черво, от Паркинсон и образуване на камъни в бъбреците.
Прекомерната употреба на кафето обикновено има отрицателно действие, което се изразява в повишаване на възбудеността, нервност, нарушение на съня, сърцебиене. Има случаи дори на страхова невроза. Колкото и да е полезно и приятно, не трябва да се забравя, че кафето оказва голямо влияние върху организма ни.
Чувствителността към кафето /кофеина/ е различна при всеки и не може да се препоръча дневна доза, макар че количеството на ден трябва да се ограничи до 1-2 чаши. Сутрините са най – подходящи за пиене на кафе, заради споменатите вече антиоксидантни свойства. Все пак за хората, които не обичат или по здравословни причини / колит, язва, гастрит, високо кръвно/ не могат да пият кафе има алтернативни варианти.
Заместителите на кафето в никакъв случай не са енергийните напитки. Много хора живеят с тази заблуда или с мисълта, че една енергийна напитка е все едно една чаша кафе. Не, тук говорим за кафето от корен от цикория, кафето от ечемик, жълъди, ръж, топинамбур и черният чай.
Един от най-известните и достъпни заместители на кафето е коренът на обикновената цикория. Като любител на кафето мога да кажа, че вкусът е много близък до този на истинското кафе. Коренът от цикория нормализира обмяната на веществата, спомага за пречистването на кръвта и черния дроб, освен това намалява нивото на кръвната захар. Коренът от цикория също така спомага за нормализирането на кръвното налягане. Цената на това кафе варира между 2 - 10 лв.
Друг заместител на любимата на много хора напитка е кафето от ечемик. В следствие на това, че е природен антиоксидант, се смята, че кафето от ечемик има подмладяващо действие върху организма. Това е така, защото то намалява вредния холестерол и нормализира работата на сърдечно-съдовата система и на стомаха, подобрява еластичността на кръвоносните съдове. В тази напитка се съдържат белтъчини и витамини А, В, С и Е.Този заместител струва около 5 - 6 лв.
Кафето от ръж от своя страна е богато на витамини и аминокиселини. То спомага за изхвърлянето на шлаки и токсини от организма.80 гр. от това кафе са на цена около 0.40 лв.
Кафето от топинамбур / йерусалимски артишок, земна ябълка/ също е сред най-популярните заместители на истинското кафе. То е полезно за болните от диабет благодарение на инулинът, който се съдържа в него. Инулинът подобрява липидния метаболизъм при пациенти с диабет тип 2, нормализира нивата на кръвната захар, понижава кръвното налягане. Този заместител действа добре върху стомаха и съдържа магнезий, желязо , калий витамин С и фосфор.
Много вкусен и ароматен заместител е кафето от жълъди. То има укрепващо действие върху организма, действа добре върху устната кухина и благодарение на антибактериалните си свойства атакува възпаленията. Кафето от жълъди съдържа аминокиселини и белтъчини и намалява кръвната захар.
Най – популярният заместител на кафето обаче остава черният чай. Тази напитка е определяна като заместител на кафето заради енергийната й стойност и сходното й с кафето действие върху организма. Черният чай също съдържа кофеин. В една чаша черен чай се съдържа 45 милиграма кофеин. Освен това съдържа витамин С, антиоксиданти, флуор, редица микроелементи, катехини, етерични масла и пр. Смята се, че пиейки черен чай сме по-предпазени от сърдечните болести или свързаните със стреса заболявания. Също така намалява холестерола и спомага за отслабването. Но и тук трябва да се има в предвид, че черният чай, също както кафето трябва да се приема в ограничено количество – 2-3 чаши дневно, защото може да доведе до безсъние, възбуда или сърцебиене. Черният чай е с най - разнообразни цени, в зависимост от това дали е насипен или не, от качеството, от вноса и пр.
Една от най – древните и популярни напитки е колкото полезна, толкова и вредна за човешкия организъм. Употребата на кафе трябва да е умерена и да носи удоволствие, а не да се превръща във фикс идея с цел повече енергия през деня. В общи линии ако не можете да консумирате истинско кафе, разполагате с множество заместители, които се доближават до характерния кафеен вкус и аромат. За ревностните любители обаче нищо не би могло да замени първата чаша горещо кафе сутрин.
За ексцентричните любители на кафе, които са склонни да отделят /доста/ повече средства е кафето “Копи Лувак”. Това е най – скъпото кафе на света с цена около 1600 лв за килограм. В България в зависимост от заведенията се предлага една чаша кафе Копи Лувак за 60 – 100 лева. Това кафе се произвежда в няколко страни в Югоизточна Азия и износът му е ограничен – за година на пазара излизат едва около 450 килограма кафе. „Специалното” на това кафе е , че Копи Лувак се прави от обикновени кафени зърна, който биват изяждани и изходени от животни от рода на циветите и най-вече азиатска палмова цивета, а специалната обработка на зърната става в храносмилателния тракт на бозайника. Циветите се хранят с червените плодчета на кафето, като подбират само най-зрелите от тях, а самите зърна преминават през храносмилателната им система частично смлени и биват събирани от изпражненията му. В следствие на този процес и на комбинацията от ензими в стомаха на животното се разрушават протеините, които придават на кафето типичния горчив вкус, а ферментационните процеси създават неповторим аромат. Именно намалената горчивина във вкуса е отличителната черта на това кафе. След като се съберат от изпражненията, кафените зърна се измиват и се изпичат съвсем леко, за да не се унищожи уникалната смесица от вкусове, получена в този процес. Принципно усилията за добива на Копи Лувак са доста по-малки в сравнение с тези при традиционния метод на подготовка на обикновеното кафе. Вероятната причина за тази изключително висока цена е факта, че начина на обработка е неприемлив за повечето хора и за някои това е абсолютно табу. Относно чистотата и безопасността на кафето няма притеснения, защото циветите не са носител на бактерията E. Coli, която се съдържа обикновено в изпражненията (или на друга опасна за човека бактерия).
Подобно на Копи Лувак е друг вид кафе - Kopi Muncak, което се произвежда от изпражненията на няколко вида елени Мунтжаки (най-древният род Еленови на планетата). Този вид елени също живее в Югоизточна Азия, но за разлика от циветите, той обикновено не се отглежда във ферми, а изпражненията му се събират в природата. Този сорт кафе също е много скъп.
Tweet |
|