Американският консорциум Global Power Consortium проявява интерес за реализирането на проекта АЕЦ „Белене", съобщи на заседание на парламентарната икономическа и енергийна комисия Самюел Реди, представител на компанията.
Справка на EconomyNews.bg показва, че инвеститорските намерения на сдружението Global Power Consortium са в повече от 11 различни сфери – от миркоелектроника, през недвижими имоти до енергетика. Въпреки че не пожела да посочи имената на фирмите в сдружението, Самюел Реди уточни, че сдружението има изградени 3 хил. мегавата енергийни мощности. Единствената компания от сдружението, която се занимава с инвестиции в енергийни мощности е New England Power Company. Фирмата има инсталирани близо 3 хил. мегавата мощности (2 826 MW) и по всяка вероятност Реди визира именно нея.
Според информацията от официалния сайт на Global Power Consortium, New England Power има участие в Северна Америка, Западна Африка, Близкия Изток, Латинска Америка, Карибите и Бангладеш. Посочва се още, че фирмата е дъщерно дружество на Quantum Group, но официалният им сайт не е обновяван в последната 1 година.
Към момента, New England Power e собственост на National Grid USA, която от своя страна е дъщерна компания на National Grid plc., базирана във Великобритания. Централното електроенергийно управление във Великобритания (CEGB – Central Electricity Generating Board) се разделя на 4 компании през 1990г., една от които е именно National Grid Plc. Компанията в момента ръководи енергийната мрежа на Великобритания, а изпълнителен директор е Стив Холидей. След първичното публично предлагане на Лондонската стокова борса, National Grid Plc., пазарна капитализация на компанията достигна £22 млрд. на 23 декември 2011г.
New England Power обслужва близо 9000 мили от енергийната преносна система на National Grid в общо 5 държави. New England Power проявява интерес към неактивни атомни електроцентрали, съобщават регистрите на Dun & Bradstreet.
Реди обясни днес на депутатите параметрите на предложението на компанията. „Имаме интерес към проекта АЕЦ „Белене”. В разговори сме с НЕК. Ние сме в контакт с няколко компании, които да се присъединят към консорциума. В етап сме на разработване на меморандум за членство в консорциума. Процедурата, която ще следваме, е следната – първоначално НЕК да създаде проектна компания, при което активите и пасивите, свързани с проекта „Белене”, ще бъдат прехвърлени към проектната компания. Много добре осъзнаваме, че този процес и проект са сложни по своята същност. Опитваме се да анализираме проекта във всички аспекти. В разговори сме с руската компания „Атомстройекспорт”. Те изразяват интерес да водят преговори с нас. Намерението ни е след оформянето на меморандума да пристъпим към реални действия с тях. Силно се надяваме, че ще намерим решение а отворените въпроси. Ние не търсим никакви финансови гаранти от страна на българското правителството в този проект. Той ще е на 100% гарантиран от средства от американски компании. Активите, които ще придобием от НЕК, ще са по справедлива пазарна стойност”, уточни Реди, цитиран от медиите.
Консорциумът има 30-годишен опит в енергийния сектор на САЩ, като той притежава няколко хиляди мегавата в световен мащаб инсталирани мощности, но не притежава АЕЦ.
Tweet |
|