RegionBG

bg iconНачало » Новини » Тема Region.bg » Колко струва да си "био" ?
Колко струва да си "био" ?
07 Авг 2014 11:15:00    |    1725    |    Коментари: 0
pic

Белослава Петрова, стажант-репортер
Колко струва да си "био"? Отговорът е – много. За жалост, в 21 век да се храниш здравословно излиза доста по – скъпо в сравнение с продукти и храни, които не са биологично чисти. България е сред страните в Европа с най-високи цени не само на собствената си еко продукция, но и на вносните храни. Ето защо не е учудващо, че българите, хранещи се с био продукти, са малко.
Биохраните се произвеждат в съответствие с определени стандарти за производство. При биологичното производство използването на конвенционални небиологични пестициди, инсектициди и хербициди е силно ограничено и се прилага в краен случай. В биохраните не трябва да има радиоактивни и канцерогенни елементи, което налага използване на незамърсени почви и води за тяхното производство. Животните трябва да са отгледани без обичайната употреба на антибиотици и хормони на растеж и да бъдат хранени със здравословни биохрани. Накратко, за нас е много по – добре да се храним с биологично чисти продукти, ако можем да си го позволим.

Каква е разликата в цените на основни храни, част от ежедневното ни меню?

Не може да се отрече, че напоследък разнообразието от биохрани е голямо. Едни от най – важните храни за човешкия организъм са млечните. Но в сравнение с обикновените марки кисело и прясно мляко, кашкавал и сирене и пр., които си купуваме от супермаркета, храните от био магазините са с по-висока цена. Ако една кофичка кисело "обикновено" кисело мляко струва 59 или 96 стотинки, цената на био кисело мляко е между 1,80 и 2,50 лв. По – високи са цените и на пресните млека и особено на заместителите им – цените на биологичното прясно мляко са от 2 до 4 лв., като има специални видове „адаптирани” млека за бебета на стойност около 40 лв. за 400 гр. /прахообразно/. За абсолютните вегани заместителите на млякото са бадемово, оризово или соево мляко, чиито цени не падат под 5 лв. и стигат до 7 лв. Био кашкавалът е около 18 лв. за килограм, а сиренето излиза от 12 до 17 лв., като тук разликите с по-качествените стандартни сирене и кашкавал не са драстични, дори се доближават.
Основна част от ежедневното ни хранене заемат тестените изделия. Когато хлябът ни е био, той не е 1 лев, а цените му започват от 2 лева – за напълно обикновен пълнозърнест хляб и стигат до 9 лв. /на кг./ за чабата с маслини или сушени домати. Средната цена е около 5-6 лв. за воден хляб или хляб от лимец. Ако пък искате да си направите хляб в къщи, можете да си намерите пълнозърнесто брашно от пшеница или ръж за 3 лв., като по – скъпите варианти са за около 5,90 лева за пълнозърнесто брашно от лимец или Брашно от рожков БИО за 11,90 лв. на кг.
Цените на пълнозърнестите паста, макарони, спагети варират от 2,80 до 9,60 лв. / 500гр./, като 2,80 струва едно фиде, а 9,60 – оризови спагети без глутен. Цената на тези изделия, както и на горепосочените, се определя както от марката производител, така и от съставките – спирулина, сушени домати, спелта и т.н.
Основните източници на витамини – плодовете и зеленчуците, са на по – поносими цени, макар и "био". Къдрава салата „моравско село” може да се намери за 1,60 лв.; морковите са по 3,50 за килограм; тиквичките са по 3,20 за 500гр. Най – консумираните зеленчуци през лятото – доматите са около 1,90 – 3 лв. за кг., а цените на краставиците са около 1,50 лв.
Прасковите са по 3 – 4 лв. на кг.; бананите по 4,30 за 500гр., а крушите по 3,70 за 500гр.
Разнообразие не липсва и при сладките изкушения, но отново на доста завишени цени. Обикновените десерти от по 50 – 60 гр. са с цени между 2,50 – 3, 50 лв., а шоколадите са не по – евтини от 4,25 лв./100 гр./. Сладката биват с доста интересни продукти като сладко от бяла диня – 10,80 лв./450 гр./; сладко от бъз, подправено с агаве – 7,55 лв./250 гр./. Цените на меда са около 8,50 лв./330 гр./.
Подобно е положението и при напитките. 250 гр. кафе /смляно или на зърна/ може да се намери за 11,90 лв.; цените на различните сокове варират между 10 и 20 лв. за 330 мл., но алтернативният вариант тук е кокосовата вода, която е сравнително по – достъпна – 3,80 лв./200 мл./. Био бирата е около 3,90 – 4,30 за 330 мл.
Сред най – необходимите и интересни биологично съобразни храни са „Супер храните” / особено за вегетарианци и вегани/. Суперхраните набавят всичко, което липсва на съвременния човек - като витамини, минерали, микроелементи и ензимни системи. Бестселъри сред тях са натурални годжи – бери с цена 11,85 лв. /250 гр./; органично кокосово масло – 21,95 лв./426 гр./; семена от чия – 15,95 лв. /400 гр./спирулина на прах – 23,60 лв./250 гр./ и какаови зърна – 6,45 лв./200 гр./
Ако трябва да обобщим – средностатистическото българско семейство /особено ако е над тричленно/ много трудно би могло да си позволи да е биосъобразно, тъй като цените, особено за някои продукти, са доста над нормалните за нашия стандарт на живот. И все пак тенденцията, която понякога може да се нарече просто „мода” да се храним здравословно, все повече навлиза в ежедневието ни.

 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България