RegionBG

bg iconНачало » Европейски фондове » Оперативни програми » Малките болници са получили 40 млн. лв. за 3 години
Малките болници са получили 40 млн. лв. за 3 години
05 Окт 2012 14:20:00    |    939    |    Коментари: 0
pic

В периода 2009 - 2012 г. по схема „Подкрепа, реконструкция, обновяване и оборудване на общински лечебни заведения в градските агломерации” бяха предвидени 33 милиона лева, а за други болници, които се намират в малки общини има отпуснати 40 милиона лева. Това каза министърът на здравеопазването Десислава Атанасова в отговор на въпрос от депутатите от ПГ на ДПС Нигяр Джафер и Ариф Агуш относно политиката на Министерството на здравеопазването за финансиране на болници в отдалечени, планински и полупланински райони. През последните три години – от 2010 до 2012 г. не е предоставена субсидия на лечебни заведения, намиращи се в труднодостъпни или отдалечени райони поради причината, че с актуализация на бюджета за 2010 г. субсидиите за болниците бяха значително намалени и до края на бюджетната 2010 г. допълнителни средства по бюджета на министерството в частта за болниците не са били предоставени и предвидени”, добави министърът. През 2011 и 2012 г. министерството субсидира държавни и общински болници за дейности, предвидени със закон или друг нормативен акт. Осигуряването на медицинското обслужване на населението следва да се разглежда комплексно. През 2009-2012 г. са извършени промени, които позволиха реорганизация на първичната извънболнична медицинска помощ и създаване на дежурни кабинети, включително в общини, които се намират предимно в селски или планински райони с оглед осигуряване на постоянен денонощен достъп до общопрактикуващ лекар”, каза още министър Десислава Атанасова, цитирана от "Фокус".
В отговор на въпрос от депутатите от ПГ на ДПС Четин Казак и Хамид Хамид относно вписана промяна в капитала на „Специализирана болница за активно лечение по пневмофтизиатрични заболявания – Шумен” ООД Десислава Атанасова каза: „Министерство на здравеопазването е длъжно да защити държавния интерес, като поиска увеличение на капитала и подписване на нови дялове в размера на предоставените средства за капиталови разходи. Капиталът се увеличава със стойността на предоставените от бюджета средства за капиталови разходи на съответното лечебно заведение”, заяви министър Атанасова. По думите й след увеличението на капитала и на дяловото участие в държавата община Шумен вече притежава 0,6% от капитала на лечебното заведение, но броя на притежаваните от нея дялове остава същият и не е променен – 2989 дяла с номинална стойност десет лева за всеки един от тях. „Тя по никакъв начин не е лишена от правата, които има като сътружник, независимо от намаленото й дялово участие в капитала”, добави министърът.
На въпрос, свързан с настоящите намерения на министерството относно бъдещето на областния диспансер, Десислава Атанасова каза, че Министерство на здравеопазването като сътружник на община Шумен счита, че следва то да бъде прекратено чрез ликвидация предвид непрекъснатото влошаване на финансовите показатели, трупането на просрочените задължения и намаляването на обслужваните пациенти.
„Предприели сме адекватна медицинска помощ на населението от областта от Многопрофилната болница за активно лечение в Шумен, на която са осигурени средства за привеждане в съответствие с всички нормативни изисквания по отношение лечението на пневмофтизиатрични заболявания, включително и на туберкулоза. Всички работещи в специализираната болница няма да бъдат уволнени или съкратени – на тях ще им се предложи да продължат да работят в Многопрофилната болница за активно лечение в Шумен”, посочи министър Атанасова.

 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България