RegionBG

bg iconНачало » Новини » България » Махат незаконните "легнали" полицаи
Махат незаконните "легнали" полицаи
02 Ное 2012 11:57:16    |    764    |    Коментари: 0
pic

Преди да е паднал първият сняг, общинарите в цялата страна бързат да преброят "легналите полицаи", пише в. "Труд". До юли 2013 г. трябва да се махнат всички изкуствени неравности по улиците, които не могат да се ремонтират така, че да отговарят на изискванията на наредба на МВР и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Документът, влязъл в сила на 24 юли т.г., задължава всички собственици на пътища до 1 година да премахнат напречните гърбици, които трошат колите.
Затова масово се сформират работни групи от експерти по транспорта, пътното строителство и катаджии, които да обикалят по улиците, да отбелязват къде има бабуни и с какви размери. Причина да се разбързат в края на годината е, че в общинските бюджети за догодина трябва да се предвидят средства както за рушене на негодните "легнали полицаи", така и за поправка на тези, които се реши да останат.
Новите ограничители на скоростта ще се изграждат с височина до 7,5 см и ширина не по-малка от 4 метра. Ако се прецени, че съществуващо съоръжение може да се поправи, срокът за това е 3 години. "Легналите полицаи" трябва да се скосят, да се боядисат в жълто, червено или бяло, да бъдат сигнализирани със знак и осветени от улични лампи.
Наредбата забранява слагането на изпъкнали неравности по пътища с разрешена скорост от 60 до 90 км/ч, затова и разпоредбите му засягат предимно уличната мрежа в градове и села. Нормативният акт още разпорежда на кметствата да водят регистър на "легналите полицаи" и пешеходните пътеки, повдигнати над нивото на пътното платно.
Но докато в по-малките общини нямат проблем поне с преброяването, никой в София не знае колко ограничители на скоростта са изникнали в последните години. Смята се, че са между 1000 и 2000. Някои от тях, особено в жилищните комплекси, са правени без строителни документи, по инициатива на гражданите от района, обезпокоени от автомобилната заплаха за децата им.
Други са издигани от собственици на магазини, складове или предприятия, за да убиват скоростта на преминаващите наоколо. Експерти не изключват да се окаже, че над 60% от "легналите полицаи" в София са извън нормите. В такъв случай трябва да се отделят огромни средства за премахването или ремонта, боядисването и осветяването им.
Отсега е ясно само, че ще останат гърбици пред училища, детски градини, болници и други места, на които се отлага изграждането на повдигнати пешеходни пътеки. Възможно е да не се пипат и повечето от изкуствените неравности, направени от каучук и пластмаса, които отговарят поне на нормата за височина от 7,5 см.
От това лято Столичната община започна изпълнението на програма за повдигане на пешеходните пътеки. Те са над 600 в София и вече са ремонтирани 35. До края на годината ще бъдат завършени още 15, а през 2013 г. трябва да станат над 100. Осветените "зебри" към момента са 120.

 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България