RegionBG

bg iconНачало » Новини » Тема Region.bg » На Виенския пазар всичко е спокойно
На Виенския пазар всичко е спокойно
11 Сеп 2012 15:30:00    |    2445    |    Коментари: 0
pic

Ива Стойкова*
Чисти и колоритни - това са виенските общински пазари. Броят им е общо 17, плюс борсата (или Пазара за търговия на едро с хранителни продукти). Подредбата на щандовете не е случайна, разкри Александър Хенгл, говорител на отдел 59 – Управление пазари на Община Виена, в разговор за Region.bg. Редът е определен някога от кайзера и се е запазил и до днес. Щандовете за риба са по-близо до центъра на града, следвани от плодовете и зеленчуците. Традиционните заведения за хранене са винаги от дясната страна по посока от центъра към периферията. По-рано там са били щандовете за цветя. Тази схема важи с пълна сила и до днес във всички държави от бившата Австро-Унгарска империя.
Двата най-големи пазара във Виена са Нашмаркт и Бруненмаркт. Седмично през тях преминават 60 хиляди души. Въпреки огромния поток от хора, разнообразието от стоки и присъствието на търговци и продавачи от всякакви националности, животът на пазарите във Виена тече спокойно. Заслугата безспорно е на Общината. Александър Хенгл обяснява, че отделът, който представлява, отговаря за хигиената, спазването на работното време, естетичния вид на пазарите. Санирането и преустройването също са в техните компетенции. Всъщност най-големите разходи са именно по поддръжката на пазарите. От друга страна, таксите за търговците са ниски - 1-1,40 евро на кв.м. Затова и Общината не печели от собствеността над пазарите. Но не това е най-важното. Политиката е такава, че е по-важно пазарите да продължат да съществуват и да се увеличават, за да удържат на натиска от веригите супермаркети. Пазарите са част от историята на Виена. Нашмаркт например съществува от 1780 г.
Много характерно е присъствието на заведения за хранене, предлагащи вкусна и здрава храна, което прави пазаруването приятно изживяване. Единственото изискване към тези кокетни малки ресторанти е да не заемат повече от 1/3 от общата площ на пазара.
Иначе пазарите са два вида - постоянни и временни. Всички пазари стартират с подвижни сергии и ако успеят да завоюват доверието на клиентите, на по-късен етап се вписват в Наредбата за пазарите като постоянни. Това означава, че постройките и щандовете им са масивни. Самият Нашмаркт първоначално е бил временен. Много важни са и фермерските пазари, които се появяват обикновено в петък и събота като продължение на някой от постоянните пазари. Техните цени са по-атрактивни, защото търговци са самите производители. Във Виена има и пазар само за биопродукти.
Пазарите могат условно да се разделя и на евтини и скъпи. Цените на продукцията понякога са в доста широки граници - например от 0,70 до 2 евро за килограм чушки. Цените на най-евтините пазари се доближават до борсовите. Но виенчани добре знаят къде е най-изгодно или пък най-приятно да се пазарува.
Общината притежава земята, на които са разположени пазарите, както и част от щандовете. Останалото е в ръцете на търговците. Издаването на разрешение за упражняване на тази дейност не е сложно - не се изисква определена професионална квалификация, а единствено постоянна адресна регистрация и свидетелство за съдимост. Ето защо на пазарите във Виена може да се чуе най-различна реч, включително и българска. Друг любопитен момент е, че даден търговец може да прехвърля правото си на място на даден пазар на друг човек.
Виенските пазари се отличават и с още нещо - свободата. Разрешено е всичко, което не е забранено, разбира се, когато е в рамките на закона. Забрана има само за игрални автомати и продажбата на живи животни (с изключение на морските).
Едни наистина специални места, съчетаващи умело търговия и гастрономия. Всъщност този факт е в основата на актуалната рекламна кампания на пазарите, която провежда Община Виена.

* със съдействието на Община Виена
 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България