RegionBG

bg iconНачало » Икономика » Пазар на труда » Най-търсените професии в България
Най-търсените професии в България
20 Юни 2014 10:35:00    |    880    |    Коментари: 0
pic

В България 44% от работодателите се затрудняват да намерят кандидати с подходящите умения, показва деветото годишно проучване на ManpowerGroup за недостига на таланти. В сравнение с миналата година има спад от 10 процентни пункта като тогава процентът на работодателите, които посочиха, че трудно запълват работни места беше 54%. В глобален мащаб резултатите от ManpowerGroup Talent Shortage Survey покзват, че 36% от работодателите в света отчитат недостиг на подходящи кадри – най-високото ниво в последните 7 години.
 

Работодателите в България имат най-големи трудности в запълването на работни места за инженери, квалифицирани работници и мениджъри.

Най-търсените професии за 2013 в България
1. Инженери
2. Мениджъри
3. Квалифицирани работници
4. Мениджъри „Продажби“
5. Търговски представители
6. IT специалисти
7. Персонал за ресторанти и хотели
8. Шофьори
9. Секретарки, персонални асистенти и офис мениджъри
10. Оператори производство

Най-търсените професии за 2014 година в България
1. Инженери
2. Квалифицирани работници
3. Мениджъри
4. IT персонал
5. Счетоводен и финансов персонал
6. Персонал за ресторанти и хотели
7. Работници
8. Мениджъри „Продажби“
9. Лекари и други здравни работници
10. Техници

Надя Василева, управляващ директор:
“Затрудненията, които работодателите изпитват при намиране на служители с необходимите умения са големи. В световен мащаб средно 36% е недостигът на кадри, докато в България резултатите сочат 44%, или с 8 процентни пункта повече. Това е много тревожен факт, който продължава да се подминава от години, вместо правителството, работодателите и образователните институции да адаптират своите стратегии за създаването и привличането на таланти.”

“България е на четвърто място в региона на Европа, Близкия Изток и Африка по недостиг на таланти. Преди нея, има само три държави – Турция (63%), Израел (49%), и Унгария (45%)” – добави Надя Василева. “Дори по-тревожен е фактът, че работодателите в ЕМЕА имат трудности поради действителна липса на налични кандидати по принцип. Липсата на налични кандидати е най-често срещаният фактор, което подчертава недостигa на таланти, отчетен в ЕМЕА, посочен от 37% от работодателите (ръст спрямо 33% през 2013). Също така, 35% отчитат липса на технически компетенции като ключовата причина, докато 25% споделят, че кандидатите нямат необходимия опит.” – обясни Надя Василева.
Запитани какво е нивото на влияние на недостига на таланти върху способността им да отговарят на нуждите на клиентите си, 34% от анкетираните български работодатели признават че чувстват средно влияние, докато 22% смятат, че отражението е голямо.
По отношение на отражението на недостига на таланти върху техните организации, най-високият процент от работодатели в България (51%) казват, че това е намаляване на конкурентноспособността и продуктивността, докато 46% казват, че проблемът влияе на техните организации като намалява способността им да обслужват клиентите си, а 39% - усещат влиянието под формата на намаляване на иновациите и креативността.
Според проучването за недостига на таланти в България, мнозинството от работодателите, участвали в анкетата (53%) посочват липсата на технически компетенции като причина да изпитват трудности да намерят подходящите таланти; 32% посочват липсата на налични кандидати, а 31% - специфични за конкретната индустрия квалификации при квалифицирани работници.
Работодателите в Япония отчитат най-висок недостиг в световен мащаб — повече от четири от пет (81 процента) се борят да запълнят отворени позиции. Другаде, най-остър дефицит се отчита в Перу, Индия, Бразилия, Турция и Аржентина. В другия край на скалата, работодателите в Ирландия (два процента), Испания (три процента) и Холандия (5 процента) посочват най-малко проблеми с недостига на кадри.
Проучването показва, че в глобален мащаб позициите, които са най-трудни за запълване са квалифицираните работници, инженерите и търговските представители – без промяна в сравнение с миналата година. Работодателите отчитат най-висок недостиг на таланти по отношение на позициите за квалифицирани работници. Също така, за трета поредна година, Инженерните позиции са на второ място в списъка. На трето място, издигайки се с една позиция нагоре са техниците, докато търговските представители се местят с едно място надолу по скалата до четвърто място. Категорията на мениджърите продажби е нова за Топ 10 и се появява на 7мо място – като се изкачва от 12-та позиция през 2013 година, докато категорията работници изпада от Топ 10 след като се движеше надолу по скалата през последните три години. Позициите за счетоводители и финансисти, както и Мениджърските позиции също са все по-трудни за запълване.

Регионални резултати за ЕМЕА
Най-трудните за запълване работни места в региона на EMEA са квалифицираните работници, работниците, инженерите и търговските представители, следвани от техниците, мениджърите и счетоводно-финансовите специалисти. Работодателите в Турция отчитат най-големи трудности в запълването на свободни работни места – 63%, както и тези от Израел и Унгария – със съответно – 49% и 45%, докато тези в Холандия (5%), Испания (3%) и Ирландия (2%) отчитат най-малки трудности.

 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България