Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на р. Дунав“ (ИАППД) започна модернизацията на системата за навигация в българската част на река Дунав. Закупуването на новите плаващи и брегови навигационни знаци и фарове се извърши по проект „Подобряване на системите за навигация и топохидрографните измервания по р. Дунав“, финансиран по Оперативна програма „Транспорт“ 2007-2013.
Доставката на 160 плаващи светещи буйове, 980 несветещи брегови знаци, 20 светещи фарове приключи на 23 април тази година. Внедрена е и система за мониторинг, която ще контролира и информира в реално време за местоположението и състоянието новите знаци и фарове.
До момента има поставени 96 километрични знаци от общо 980 брегови знаци в района на остров Белене до остров Батин и района на гр. Русе. Поставени са и 19 брегови знаци, като 9 от тях са в района на гр. Русе, а останалите от устието на р. Тимок до района на Видин.
До края на годината ще бъдат монтирани всички знаци и фарове, чрез което ще се постигне осъвременяване на навигационно-пътевата обстановка в българския участък на река Дунав и ще се повиши безопасността при корабоплаване. Бреговите знаци информират корабоплавателите какви са условията на българския бряг за акостиране, престой, маневриране, преминаване и за регулиране на корабоплавателния път в даден участък. Светещите брегови фарове указват положението на корабоплавателния път по отношение на брега и съвместно със сигналните брегови знаци обозначават плавателния път в тези места, където той се приближава към брега. Системата за контрол ще проследява работата им и тяхното състояние чрез използване на GPS (Глобална система за позициониране) и АИС комуникация (Автоматична идентификационна система). Наблюдението ще се извършва чрез компютърна система от експерти на ИАППД.
Други дейности, заложени в проекта са изграждането на опорна GPS геодезична мрежа по българския бряг на р. Дунав и доставянето и инсталирането на 9 бр. автоматични хидрометрични и метеорологични станции по поречието на реката от с. Ново село до гр. Силистра.
Проектът се изпълнява в рамките на Договор за безвъзмездна финансова помощ №ДОПТ-33/09.10.2013 г., финансиран по Оперативна програма „Транспорт“ 2007 – 2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейски фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд, Приоритетна ос IV „Подобряване на условията на корабоплаването по морските и вътрешно-водните пътища“, номер на проекта BG161PO004-4.0.01-0007
Обща стойност на проекта: 3 488 507 лв., а източници на финансиране са Европейски фонд за регионално развитие с 2 965 231 лв. (85%) и Национално съфинансиране – 523 276 лв. (15%)
Проектът ще приключи в края на 2015 година.
Tweet |
|