Продажбата на остатъчните държавни дялове от енергийните дружества на ЧЕЗ надмина и най-оптимистичните прогнози на анализаторите и ръководството на борсата, съобщиха от пресцентъра на БФБ. Още в първите часове на аукциона бяха продадени 48 074 от ЧЕЗ Разпределение България АД (или 75.56 % от целия остатъчен пакет) и 560 от ЧЕЗ Електро България АД (или 33.94% от целия остатъчен пакет). Пазарните поръчки, които бяха по-голямата част от подадените оферти, се удовлетворяваха на цена 1605.85 лв. за акция на ЧЕЗ Разпределение България АД и 9485.37 лв. за акция на ЧЕЗ Електро България АД.
Общият брой на сделките сключени до този момент е 499, като акции са закупили 31 инвестиционни посредника.
"Приватизацията на държавните дялове от дружествата на EВН, Енерго Про и ЧЕЗ премина по най-прозрачен начин и за пореден път доказа, че е най-ефективният и безспорен метод за раздържавяване", отбеляза Васил Големански, изпълнителен директор на БФБ–София, след приключването на аукциона. "Убедени сме, че сериозният интерес към държавния дял в ЧЕЗ от страна на широк кръг инвеститори ще има дългосрочен положителен ефект върху капиталовия пазар."
Структурата на ЧЕЗ Груп в България включва шест дружества, като в ЧЕЗ Разпределение България АД и ЧЕЗ Електро България АД държавата притежаваше по 33 % от капитала, останалите дружества са 100 % собственост на ЧЕЗ а.с. Чешката Република. Дружествата оперират в Западна България и в областите Плевен и Ловеч. ЧЕЗ Груп е на българския енергиен пазар от края на 2004 г., когато компанията придоби мажоритарен дял (67%) от трите електроразпределителни дружества в Западна България – „Електроразпределение Столично” АД, „Електроразпределение София Област” АД и „Електроразпределение Плевен” АД, които впоследствие се сляха в едно дружество „ЧЕЗ Разпределение България” АД. През 2006 г. компанията разшири присъствието си и в сферата на производството на електроенергия, като закупи 100% от капитала на „ТЕЦ Варна” ЕАД. Дружествата оперират в Западна България и в областите Плевен и Ловеч.
Tweet |
|