Безработните младежи, регистрирани в Бюрото по труда в град Монтана са близо 1000 души. Над 50% от стажовете завършват с наемане на работа при същия работодател.
Областният информационен център и дирекция „Бюро по труда” в Монтана организираха информационна среща за младежи с висше образование до 29 години, регистрирани като безработни. Екипът на ОИЦ-Монтана представи целите на 7-те оперативни програми в България и основните етапи при изготвяне на проектно предложение.
[advertise]„Изключително важно е всеки един младеж да знае за възможностите, които предоставят оперативните програми за стаж, преквалификация и обучение. Всичко това повишава уменията и възможностите им и им дава реални шансове да намерят своето място на пазара на труда”, заяви по време на откриването на срещата управителят на ОИЦ-Монтана Александрина Здравкова.
Маргарита Сайкова, експерт в дирекция „Бюро по труда” – Монтана, представи схемата „Ново начало – от образование към заетост”. Кандидатстването по нея е чрез заявления, подавани от работодателите и безработните младежи в бюрата по труда. Могат да участват и младежи със средно образование или такива, които са дипломирани висшисти и нямат трудов стаж по придобитата образователна степен. Програмата дава възможност както за наемане на работа, така и за придобиване на практически умения чрез наставничество.
Директорът на „Бюрото по труда” в Монтана представи накратко процедурите „Безопасен труд” и „Социални иновации в предприятията” за работодатели. Узунова подчерта, че значими за младежите са програмите „Подкрепа за заетост” – за хора с по-ниско образование и квалификация, „Първа работа” – насочена към младежи които нямат или искат да подобрят своята професионална квалификация и да стажуват при работодател за първи път и „Старт в администрацията”, която осигурява стаж в държавната и местна администрация на МТСП и МЗ.
Областен информационен център – Монтана е част от мрежата от 28 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създадени с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Техническа помощ”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Tweet |
|