Златна жилка е открита край благоевградското село Бабяк. Находището е открито от „Евромакс Сървисиз” ЕООД, съобщиха от компанията. „Евромакс Сървисиз” ЕООД, българска компания с изцяло български екип от специалисти инженери и геолози, е титуляр на Разрешениe за търсене и проучване на метални полезни изкопаеми в площи, „Бабяк“ и „Златарица“. Дружеството няма концесия добив на метални полезни изкопаеми. Разрешението за търсене и проучване на метални полезни изкопаеми за площ Бабяк е издадено от МОСВ. Договорът за търсене и проучване на площ „Бабяк“ е сключен с МОСВ, респективно с МИЕТ на 11 ноември 2010г., за срок от три години. Проучвателните дейности се извършват на площ от 101 квадратни километра, която е разположена в землищата на общините Белица и Якоруда.
Полезните изкопаеми в района са били известни още от древността и на много места се наблюдават стари изработки. В периода от 1950-1969г. на рудопроявление Бабяк е провеждано геоложко проучване за молибден и сребро, но значителна златна минерализация не е открита. По-нататъшното проучване е прекратено поради отрицателни резултати.
До този момент извършените от Евромакс Сървисиз ЕООД геологопроучвателни работи, са в пълно съответствие със съгласувана работна програма – картировка, геохимично опробване, геофизични изследвания, канавни и сондажни изработки. Получените резултати са обнадеждаващи за наличие на промишлена сребърно-златно-молибденова минерализация и ще бъдат отразени в Етапния отчет пред Министерството на икономиката и туризма (МИЕТ) през декември.
В края на 3-годишния срок на Разрешението за търсене и проучване, при наличие на положителни резултати, българската компания ще инициира удължаване на договора за проучвателни дейности в съотвествие със Закона за подземните богатства. Възможната опция за удължаване на договора за проучване е за още два пъти по две години, като резултатите от проучванията в края на всеки двугодишен период се отчитат с геоложки доклад пред МИЕТ.
В рамките на тези общо седем години, дружеството има право да подаде заявление за регистриране на търговско откритие.
След регистрацията на търговското откритие и след приключване на процедура за Оценка на въздействието върху околната среда (OВОС), дружеството може да кандидатства за концесия пред МИЕТ.
Коментари (0)
Tweet |
|