RegionBG

bg iconНачало » Новини » България » Парламентарна статистика
Парламентарна статистика
04 Сеп 2012 12:30:00    |    1422    |    Коментари: 0
pic

Стартира новият политически сезон. Народното събрание заседава вчера за първи път след лятната ваканция. Любопитна статистика публикува на сайта си парламентът.

Заседанията на Народното събрание са гледани на живо в Интернет страницата на парламента 350 000 пъти. Излъчването на пленарните заседания в реално време в световната мрежа започна от януари 2010 г. Средно на месец около 12 000 интернет потребители гледат заседанията на Народното събрание от сайта на парламента, като това е с 1000 потребители повече, отколкото през миналата година, показват данните. В пикови моменти, когато се обсъждат важни теми, едновременно гледащите зрители достигат над 1000 от България и над 500 от чужбина. Съотношението на тези, които следят заседанията в Интернет от България и от света е 2 към 1.
На сайта на Народното събрание в Интернет е качен и видеоархив с обем над 2 000 часа заседания на парламента, които са достъпни за гледане от целия свят. От декември 2010 г., когато е пусната системата за излъчване на архиви, старите заседания на парламента са наблюдавани около 140 000 пъти. Средно на месец видеоархивът в сайта на парламента се посещава около 7 000 пъти. Редовно услугата ползват информационни агенции и новинарски сайтове. И тук съотношението потребители от България към потребители от света е 2 към 1. Редовни потребители на тази услуга са и посолствата на Република България в чужбина.
За периода август 2011 – август 2012 г. в системата за архиви са добавени още около 1000 часа заседания, а посещенията на видеоархива са около 90 000. За последната година на живо в Интернет пленарните заседания са били гледани 150 000 пъти.
Равносметката за Деветата сесия на 41-то Народно събрание е 979 писма, жалби, предложения, сигнали, декларации и подписки от граждани, органи на местната власт, обществени организации и инициативни комитети. Чрез виртуалното деловодство на страницата на парламента са внесени 35 писма и запитвания, сочи справката за дейността на информационния център за периода 23 април – 31 юли 2012 г.
Отговорено е на 116 от постъпилите писма, 102 са били изпратени за проверка и становище до съответния компетентен орган, а 583 са предоставени на различните постоянни парламентарни комисии. Не е било отговорено на 178 писма – анонимни, без посочен адрес за кореспонденция, повторни писма по въпроси, по които вече има отговор или такива, които касаят междуличностни и семейни взаимоотношения.
В Информационно-административния център на Народното събрание са внесени 5 подписки на граждани – относно Законопроекта за училищното и предучилищното образование, на работници и служители от ОЦК – Кърджали за неизплатени заплати и с искане за промени в трудовото законодателство, срещу насилието в МВР, както и на служители на ТПГ „Никола Вапцаров” и ПГТ „Юрий Гагарин” в Радомир срещу сливането на двете предприятия. В последния ден от Деветата сесия БСП внесе подписка с искане за провеждане на национален референдум за развитието на ядрената енергетика чрез изграждане на АЕЦ Белене.
Постъпилите през периода заявления за достъп до обществена информация са 5.
През Деветата сесия на 41-то Народно събрание много граждани са изпратили писма във връзка със земетресенията в Перник, с размера на отпуснатите средства за възстановяване и с обезщетяването на пострадалите от тях. Получени са и множество становища „за” - от лекари и граждани, и „против” - от собственици на кафенета, ресторанти и барове наложената с промените в Закона за здравето пълна забрана за тютюнопушене на обществени места.

Граждани и организации са внесли в Народното събрание писма и становища по предложените от Министерския съвет промени в Закона за горите, „за” и „против” изграждането на АЕЦ Белене, както и протестни подписки по повод променения ред за отпускане на безплатни или частично платени лекарствени средства за ветерани от войните, военноинвалиди и военнопострадали.
Много мнения и предложения са били получени и във връзка с промените в Закона за енергия от възобновяеми източници, Закона за ветеринарно-медицинската дейност и др. Граждани са подали в Информационно-административния център оплаквания срещу действия на фирми за събиране на вземания и по тях е била възложена обстойна проверка на органите на МВР и Комисията за защита на потребителите.
Експертите от Информационно-административния център отговарят по телефона или на място на десетки запитвания, както и на писма, получени по електронната поща, относно текущата работа на Народното събрание.
 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България