RegionBG

bg iconНачало » Новини » България » Парламентът извади ВМЗ-Сопот от забранителния списък
Парламентът извади ВМЗ-Сопот от забранителния списък
07 Фев 2013 14:01:57    |    1280    |    Коментари: 0
pic

С 66 гласа "за" Народното събрание изключи ВМЗ-Сопот от забранителния списък за приватизация. "Против" това решение бяха само 17 депутати, а 8 гласуваха "въздържал се". С 72 гласа "за" депутатите отмениха и решението на Народното събрание от 2011 година, с което беше одобрена стратегията за приватизация на ВМЗ-Сопот.
Темата предизвика поредица от изказвания, предимно от страна на опозицията.
Според червения депутат Румен Петков след приемането на днешното решение на Народното събрание проблемите в региона ще се задълбочат от социална гледна точка. Той попита защо изпълнителният директор на дружеството продължава да го оглавява и къде е оздравителният план за дружеството. "Натрупали сте за четири месеца 15 милиона лева задължения. След два месеца предприятието ще бъде по-зле, защото в него няма материали, с които да бъде произведена продукция", обърна се той към управляващите.
На 5 февруари Парламентарната комисия по икономическа политика реши, че трябва да бъде отменена стратегията за приватизация на ВМЗ-Сопот. Това стана след като се провали опита предприятието да бъде купено от "Емко ЕООД". Депутатите от комисията приеха и предложените от ГЕРБ промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, с които се изважда ВМЗ-Сопот от списъка на търговски дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала, които са от значение за националната сигурност на България.
Отпадането от списъка трябва да даде възможност на Агенция за приватизация и следприватизационен контрол незабавно да стартира на приватизационна процедура по общия ред, предвиден в закона. В този случай управляващи и контролни органи на агенцията ще бъдат отговорни за критериите по приватизацията.
С промените в Закона държавата ще може да се освободи от дела си и в "Международен панаир Пловдив" АД чрез фондовата борса.
Въпреки че продължаваше да бъде в забранителния списък, Пловдивският панаир бе частично приватизиран преди няколко години и държавният дял падна под 50%. От левицата настояха Пловдивският панаир да не изпада от забранителния списък, но това не се прие от мнозинството.
„Несериозно е държавата да заявява, че с 50 процента участие в едно дружество тя не може да го управлява, че няма прозрачност в неговата дейност, че то едва ли не е извън контрола на публичната власт. И за да го направим прозрачно и управляемо, трябва да му продадем акциите на незнайно кой", каза Георги Пирински от БСП./24 часа

 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България