RegionBG

bg iconНачало » Европейски фондове » Оперативни програми » Пеещи фонтани по европроекти
Пеещи фонтани по европроекти
21 Авг 2015 11:30:00    |    2488    |    Коментари: 0
pic

Варна, Пловдив, Русе, Враца, Плевен – пеещи фонтани, различни светлини и нови любими места за разходка за местните жители. Поетапно в изброените градове бяха открити атрактивни съоръжения, изградени с еврофондове.

Най-новият измежду тях е фонтанът на пл. „Независимост“ във Варна и може да изстрелва воден стълб с височина до 41 м. Уникалното за страната съоръжение, което е част от проекта „Естетизация и модернизация на главна пешеходна зона и зона за обществен отдих – град Варна“, разполага с над 2000 цветови комбинации, което го превръща в красива водна атракция. 180 кубика оборотна вода се превръщат във феерия от танцуващи цветни струи, благодарение на 52 помпи, 300 дюзи, 400 прожектора и 30 км положени кабели. Допълнително е изграден воден пръстен, монтирана е система от тръбни разводки. Металната конструкция на съоръжението се равнява на 8500 кг. Използвана е съвременна автоматика, която се ръководи от компютърни устройства и осигурява възможност за синхронизацията между осветление и музика. Фонтанът има дневна, нощна и междинна програма без мелодии. Всяка вечер от 20.30 ч. започва програма, съчетаваща вода, звук и светлина.

 

Няколко седмици по-рано в Пловдив също бе открит пеещ фонтан с воден стълб 20 метра. Пеещите фонтани в Цар Симеоновата градина бяха възстановени в рамките на проект „Изграждане на зелена и достъпна градска среда в град Пловдив“, финансиран от Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г. Неговата обща стойност е над 11 млн. лв., от които 5 млн. лв. са безвъзмездна финансова помощ. Градината е създадена през 1892 г. от княжеския градинар от швейцарски произход Люсиен Шевалас. Поводът – провеждането на първото Българско земеделско-промишлено изложение, предшественик на днешния Пловдивски панаир. По това време е изградено и езеро, по-късно превърнато в пеещи фонтани. В Градската градина на Пловдив с пеещите фонтани са възстановени архитектурни елементи от някогашната царска градина от 1936 г.

 

Сухи фонтани, статуя на уличен музикант, художествено осветление, цветна градина и нова пешеходна настилка оживиха и коренно промениха облика на стария градски център на Русе. Близо 24 000 кв. метра е територията между площадите "Свобода" и "Батенберг", която през последните месеци беше рехабилитирана с 5,4 млн. лева, спечелени от Общината по европроект. Два сухи фонтана с художествено осветление са изградени на площадите "Хан Кубрат" и "Елиас Канети". Поставената в едно от водните съоръжения статуя на уличен музикант се превърна в атракция, до която русенци и гостите на града ежедневно се снимат.
Големият фонтан пред сградата на Русенския исторически музей, който бе рехабилитиран напълно, събира през деня и до късно вечерта десетки хора.

Враца не остана по-назад. За повече от 20 хиляди жители най-големият квартал, построен преди трийсетина година в покрайнините на града, вече разполага с огромен парк с атракции, детски и спортни площадки, езеро и три фонтана, единият от които пее, плюс амфитеатър с 500 места и изложбена площ за експониране на произведения на пластичните изкуства. Паркът е част от проекта «Враца –привлекателно място за живеене». Той е на стойност 5 654 815 лв., от които 4 873 999 лв. са безвъзмездна финансова помощ, 123 436 лв. са съфинансиране от местната хазна, а 657 378 лв. – допълнителен собствен принос на общината.

Емблематичният за Плевен фонтан в Градската градина предстои да „пропее”. Той ще бъде реконструиран основно заедно с трите водни огледала, с което ще бъде допълнена визията на новата Централна зона. След успешното изпълнение на основните обекти по Проект „Обновяване и модернизация на физическата среда, чрез реконструкция на Централната пешеходна зона на град Плевен", Оперативна програма „Регионално развитие" 2007-2013 г. одобри финансирането на двата допълнителни обекта „Пеещ фонтан" и „Водни огледала". Дейностите са на обща стойност 898 638 лв., задължителният и допълнителен собствен принос на Община Плевен е в размер на 73 811 лв. Срокът на изпълнение на проекта се удължава до 19 декември 2015 г.

 Снимки: Фейсбук и общини

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България