RegionBG

bg iconНачало » Туризъм » Пещерите около "Болата" - нова туристическа атракция
Пещерите около "Болата" - нова туристическа атракция
17 Яну 2013 13:24:21    |    2170    |    Коментари: 0
pic

Пещерите около залива “Болата” до Каварна могат да бъдат превърнати в туристическа атракция. Това съобщи Дарина Аргирова-Митева, председател на туристическото сдружение “Каварна”. Сдружението и Българската асоциация за пещерен и еко туризъм първо трябва да проучат пещерите в района на залива “Болата” в община Каварна.
Пещерите около залива “Болата”, обявен за един от най-красивите заливи в света, досега не са проучвани и са около 15-20, каза Митева. 4-5 от тях могат да бъдат приспособени за влизане и да се превърнат в туристическа атракция. На по-късен етап тези пещери могат да бъдат художествено осветени, а екопътеки да водят туристите от “Болата” до нос Калиакра, Каварна, село Тюленово и до резервата “Яйлата” край село Камен бряг.
За разлика от “Болата” пещерите в резервата “Яйлата” са проучвани, отбеляза Дарина Митева. Резерватът е разположен на приморска тераса, отделена от Добружанското плато с 50-60 метрови скални масиви. “Яйлата” е уникално място, което съчетава археологически останки с природни забележителности, сред които са степната растителност и дивият божур. В резервата е открито пещерно селище, съставено от над 100 пещери от V хилядолетие пр. н. е. От Античността са запазени светилище, жертвени камъни, винарни, четири некропола от скални гробници, вкопани в скалния масив, запазена и частично реставрирана крепост от V-VI век след Хр., както и скална църква. През Средновековието пещерите там са били използвани като манастирски комплекс. По стените на някои от тях са открити прабългарски знаци - руни, кръст и каменни икони. Още преди много години са правени подводни проучвания в района на Каварненския залив. Първите подводни проучвания са направени през далечната 1961 г. под ръководството на Горанка Тончева, като основните задачи на експедицията тогава са били локализиране на пристаните от античната и средновековна епоха и очертаване на потъналата част от древния град Бизоне при земетресението от I век пр. н. е. При прокарване на път в ската към морската база се разкрива комплекс от 26 пещери – складове за съхраняване на зърно, датирани според откритите материали от ранновизантийската епоха – V – VI век сл. Хр. През следващата година в брега при нос Чиракман са открити още десетина пещери.
По думите на Дарина Аргирова-Митева, за да се осъществи идеята за проучване на пещерите в залива “Болата” и да се разработят нови атрактивни туристически атракции, е необходимо външно финансиране, което е възможно чрез разработването на проект по някоя европейска програма.

 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България