По повод навършването на три години от встъпването в длъжност на правителството на Република България, централното координационно звено за управление на средствата от ЕС публикува отчетен доклад на министър Томислав Дончев по програмата на правителството на европейското развитие на България за трите години на управление.
Докладът отразява предприетите действия и постигнатите резултати от страна на правителството на България в сферата на членството на страната в Европейския съюз и управлението на оперативните програми, съфинансирани чрез средствата от Структурните и Кохезионния фондове.
Използването на средствата от ЕС е инвестиционен процес, в рамките на който страната ни има възможност да участва ефективно, реализирайки добавената стойност и приноса на Кохезионната политика на ЕС за постигане на стратегически за развитието на Република България приоритети. Всяко едно евро от СКФ на ЕС е принос към развитието на Република България, към икономическия и приобщаващ растеж и по-добрия живот на всеки български гражданин. Отговорност на системата е да създаде онази среда и механизъм, които да позволят те да бъдат използвани по най-фокусирания, дисциплиниран и отговорен начин. Усилията на Българското правителство в тази сфера са обект на приоритетна и целенасочена политика и постоянните действия, които да гарантират необратимостта на процеса и максимизиране на приноса от ЕС.
Когато през 2009 година Европейското правителство на България поема своите отговорности, страната все още има имиджа на злоупотребяваща с европейски средства и слаби съпротивителни сили за активно противодействие на негативните процеси. Плащанията по оперативните програми са под 1%, а договорените средства - под 20 %. Системите за управление и контрол страдат от съществени трудности, липсват ясни ангажименти за изпълнение на ясни политики и постигане на цели. Към онзи момент нито една оперативна програма няма оценка на съответствието и България няма право да иска възстановяването на средства от ЕС.
През изминалите три години, освен че имиджът на България е значително променен, страната получи оценки за съответствието за всички програми. В момента средствата от ЕС са един от основните инвестиционни ресурси на държавата във важни за нейното развитие сфери.
Част от постигнатия от страната напредък е установеното доброто взаимодействие, координация и комуникация с всички звена на Европейската комисия, въвлечени в процеса на изпълнение на Кохезионната политика, които открито заявяват, че България се радва на много силен ангажимент на политическо ниво от страна на министри и заместник-министри, отговорни за различните програми.
За България предстои много трудна година и половина, в рамките на която с наличния набор от звена и ангажирани в процеса експерти трябва да осигури, обезпечи и гарантира успешната реализация на два много важни процеса, които протичат паралелно - приключване на настоящия първи програмен период 2007 - 2013г., договаряйки пълния бюджетен пакет по отделните финансови инструменти и разплащайки оптимална част от него и да подготви възможно най-подходяща като комбинация, разработка и приоритетност програмна и стратегическа рамка на приноса на политиката по сближаване на ЕС през новия програмен период 2014- 2020 г.
Успехът зависи от това страната да мобилизира многократно своите усилия и да осигури и гарантира, че заработилата система не само ще продължи да функционира със същите темпове, но и че ще се усъвършенства и развива до степен, в която ще ни позволи не само да се възползваме от подкрепата на ЕС, но и да дадем своя реален принос към постигане на нейните цели както на национално, така и на европейско ниво.
Коментари (0)Tweet |
|