Съветът по европейските въпроси проведе 282-то си редовно заседание, на което бяха одобрени три проекта на позиции за заседания на различни формати на Съвета на Европейския съюз – ЕКОФИН, „Образование, младеж, култура и спорт” и „Земеделие и рибарство”.
По време на заседанието на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси, което ще се проведе на 15 май 2012 г., ще бъдат дискутирани теми относно даването на мандат на Европейската комисия за сключване на споразумения с трети страни за прилагане правилата на Директивата за спестяванията, Съобщение на Комисията относно новата стратегия за ДДС, проекта на общ бюджет на ЕС за 2013 г., законодателните предложения относно агенциите за кредитен рейтинг и други.
Във връзка със започването на бюджетната процедура за 2013 г. Европейската комисия ще представи на министрите предварителния проект на бюджет за 2013 г., който възлиза на 150.9 млрд. евро поети задължения, което представлява увеличение с 2% спрямо миналата година - в съответствие с текущото равнище на инфлацията. Бюджетните кредити за плащания са на стойност 137.9 млрд. евро, което представлява увеличение с 6.8%. Предвидени са 62.5 млрд. евро бюджетни кредити за плащания за растеж, който благоприятства създаването на работни места в Европа. Специално усилие е положено по отношение на Рамковите програми за научни изследвания, Програмата за конкурентоспособност и иновации, Структурните фондове и Кохезионния фонд, Програмата за учене през целия живот. България счита, че при съставянето на проекта на бюджет за 2013 г. ЕК е взела под внимание съществуващите икономически затруднения и натиск върху националните бюджети. Приоритетите на България по проекта на бюджет за 2013 г. са свързани с Раздел „Кохезия за растеж и заетост”, където България подкрепя предложеното от ЕК увеличение, тъй като заложеният растеж на плащанията с 11.7% е най-вече заради нарасналите плащания по Структурните и Кохезионния фондове и е в съответствие с очакваното развитие на междинните плащания за финансовия период 2007-2013 г., и Раздел „Опазване и управление на природните ресурси”, където България също подкрепя предложеното от ЕК увеличение.
Съобщението относно новата стратегия за ДДС бе представено от Европейската комисия на 6 декември 2011 г., озаглавено „Относно бъдещето на ДДС — за по-опростена, по-сигурна и по-ефективна система на ДДС, отговаряща на нуждите на единния пазар“. Съобщението има за цел първо да определи основните характеристики на бъдещата система на ДДС в ЕС, която може да продължи да изпълнява своята функция на набиране на приходи, като същевременно се повиши конкурентоспособността на ЕС, и второ - да изброи приоритетни области за бъдещи действия през следващите години. Република България подкрепя проекта на Заключения на Съвета и проекта на Доклад относно бъдещето на ДДС, които ще бъдат взети предвид в бъдещата работа на различните формати на Съвета и Комисията за постигане целите на Съобщението на Комисията относно бъдещето на ДДС.
Вторият проект на позиция е във връзка с предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по образование, младеж, култура и спорт, което ще се проведе на 10 и 11 май в Брюксел, Белгия. В рамките на дискусионния дебат, министрите на образованието, младежта и науката на държавите-членки на ЕС ще обсъждат Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска програма за образование, обучение, младеж и спорт „Еразъм за всички”. Програмата ще обедини всички съществуващи за периода 2007 − 2013 г. европейски програми в сферата на образованието и младежта и ще увеличи възможностите за мобилност и сътрудничество. Ще бъдат обхванати и всички мобилни групи − ученици, студенти, работници, артисти, спортисти, учители, преподаватели, учени, докторанти и университетски кадри. Целта е мобилността да достигне порядъка на 1 милион души годишно.
На заседанието се предвижда обсъждане и приемане на проекти на Заключения на Съвета относно: борбата с допинга в непрофесионалния спорт; пригодността за заетост сред дипломираните лица, завършили различни степени на образование и обучение; разгръщането на творческия и новаторския потенциал на младите хора.
Третият проект на позиция е за заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство на 14 и 15 май 2012 г., на което ще продължи обсъждането на реформата на Общата селскостопанска политика след 2013 г., в частност въпросите, свързани с новия „зелен” елемент в директните плащания. В частта „Рибарство” ще се проведе ориентационен дебат по новия механизъм за финансиране на Европейския фонд за морско дело и рибарство, както и бъдещето на Общата политика в областта на рибарството./МС
Tweet |
|