RegionBG

bg iconНачало » Европейски фондове » Оперативни програми » Полският модел в усвояване на евросредствата
Полският модел в усвояване на евросредствата
03 Юли 2012 10:35:00    |    1370    |    Коментари: 0
pic

Румънският министър по европейските въпроси Леонард Орбан посети България по покана на министъра по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев. Повод за неговото посещение беше инициативата за споделяне на положителния опит в управлението на средствата от ЕС, както и представяне на постиженията и добрите практики на България в изпълнението на оперативните програми. Основна тема на разговорите между двамата министри беше бъдещето на Кохезионната политика, напредъкът в изпълнението на оперативните програми и предизвикателствата в работата с финансовите инструменти. Особено внимание бе отделено на оптимизирането на контрола в управлението на оперативните програми, системата за предварителен контрол на обществените поръчки в България и не на последно място – цялостната координация на управлението на средствата от ЕС. [advertise]Министър Орбан коментира, че през следващия програмен период възниква необходимостта всички управляващи органи да влязат под чадъра на едно министерство: „ако всичко е в рамките на една и съща координация, може да се направят много повече неща, отколкото правим сега. Това е полският модел. Мисля, че имаме ясни доказателства, че това е най-хубавият модел, създаван досега и аз настоятелно препоръчвам това не само на румънското правителство, но и на българските политици.“
Министър Дончев припомни, че в момента се дискутират и възможни териториални финансови инструменти, сред които възможността за създаване на специализиран финансов инструмент, който да финансира инициативи в целия Дунавски регион. По думите на министъра това няма да бъде алтернатива или конкурент на програмата „България – Румъния“, а по-скоро неин допълващ инструмент.
Според румънския министър през последните години България се справя много успешно с инфраструктурните проекти, които изпълнява по Оперативна програма „Транспорт”. „В основата на добрите резултати, които постигаме стои много усилена работа”, каза министър Ивайло Московски. По думите на министър Томислав Дончев това е основната причина за рязкото увеличаване на усвоените средства. През 2009 г. разплатените средства по ОП „Транспорт” са били под 1% а днес те са над 30%.
„С тези средства се модернизират стотици километри железопътни линии, изграждат се магистрали, скоростни пътища, разширява се столичното метро, инвестира се в пристанища”, каза министър Ивайло Московски. Той подчерта, че се разчита приоритетно на собствения административен капацитет за справяне с възникналите проблеми. „Екипите по управление на проектите най-често действат в рамките на конкретния бенефициент, още повече, че по този начин предвидените пари за тази дейност остават при хората, които са готвили проекта и по този начин те се мотивират допълнително”, обясни Московски.
Леонард Орбан запозна българските си колеги с някои от проблемите, които срещат в работата с европейските проекти. „Към момента имаме около 115 приоритетни проекта, а не разполагаме с достатъчен ресурс, за да ги реализираме едновременно”, каза той. Министър Московски обясни, че в България се работи на принципа да се дава път на тези, които имат най-добра проектна готовност. „Този подход даде много добри резултати през последните 3 години и вече сме договорили над 92% от бюджета на програмата”, допълни той.
Министър Орбан обясни, че в неговата страна проблеми срещат и с фирмите-изпълнители, като най-често се допускат закъснения и се правят опити за оскъпяване на проектите. Българските министри бяха категорични, че този проблем може да бъде решен само с повече проверки на място и силна ангажираност на най-високо ниво, като за пример бе даден българският министър-председател./ Пресцентър министър Томислав Дончев, Пресцентър министър Ивайло Московски
 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България