„Опасно намалява водата в „Среченска бара”, посочва в заглавие врачанският в. Конкурент. Питейният водоем, който дава вода на 27 селища в областите Монтана и Враца, пострада от сушата. Само за 3 месеца обемът му е паднал с 5.5 милиона кубика. Вчера той е бил 9.3 милиона кубика. От 5 май до 6 юли водоемът е преливал. Максималният му обем е 15.5 милиона куб. метра. От началото на юли водата в язовира намалява ежедневно и вече е по-малко от октомври миналата година. Ако до 1 ноември не завали, ще се наложи специалистите да обсъждат мерки за пестене на вода. От 1 януари до началото на април тази година Монтана беше с режим на водата. Не е изключено при необходимост отново да бъде въведен режим, коментираха експерти.
Докато в Серевозападна България обмислят режим на водата, във Варна имат проблем с градския транспорт. „До 10 дни пускат обществената поръчка за новите автобуси”, съобщава в. „Черно море”. Тръжната документация за обществената поръчка, с която ще бъде обновен автопаркът на „Градски транспорт“, вече е готова. До края на вчерашния ден трябваше да бъде изпратена в Агенцията за обществени поръчки. До 10 дни пък трябва да бъдат одобрени параметрите за провеждане на процедурата, по силата на която Варна чака 70 нови рейса. Това стана ясно на заседание на ресорната комисия към ОбС. Покупката на возилата ще бъде финансирана чрез мащабния европроект за модернизация на градския транспорт. Заради опасността от фалит на „Градски транспорт“ бившите шефове казват кой одобрил договора с неустойката, допълва в „Народно дело”. Отстраненият преди време борд на общинската фирма „Градски транспорт“ трябва да представи до края на седмицата подробен доклад за цялата си дейност, свързана с идеята за купуване на частния превозвач „Транстриумф холдинг“. В него ще трябва да присъстват имената на всички политически и административни фигури, които са дали разпореждане за сключването на предварителния договор за сделката, по която общинското дружество дължи 750 000 евро неустойка. При отстраняването на съвета на директорите на „Градски транспорт“ преди месеци неговият председател Емил Данаилов беше заявил, че подписването на договора е било одобрено устно от общинския съветник от ГЕРБ Марио Шиваров, който беше натоварен с функцията да консултира дружеството. Тепърва ще се види черно на бяло дали е имало и други отговорни по случая, изправил общинския превозвач на ръба на фалита.
В Бургас продължават засилените проверки след експлозията на трафопост в жилищен блок, разминал се по чудо без жертви. В „Черноморски фар” отбелязва в заглавие: „Трафопост в Бургас с ЕГН от 1949 година”. Комисията, която се сформира по заповед на кмета Димитър Николов, има за цел да инспектира абсолютно всички постовете под високо напрежение, които по данни на общината са около 47. Повечето от тях били в центъра на Бургас и датирали от 50-те, 60-те и 70-те години на миналия век. Дори имало подобен от далечната 1949 г. РДНСК, Регионална здравна инспекция, Пожарна безопасност, община Бургас както и външен експерт вчера тръгнаха на обиколки по адресите, където се помещават вътрешните съоръжения. Комисиите ще извършват първоначален оглед и ще проверяват наличните документации за всеки един обект.
В Русе „Дунавски хали" и NPC Revolution посрещнаха първите си клиенти в Мега Мол”, пише местният в. „Бряг”. Кметът Пламен Стоилов, изпълнителният директор на единия от инвеститорите в мола - „Мегахим” АД - Пламен Великов и инвеститорът в „Дунавски хали” Пламена Иванова прерязаха лентата на новия русенски хипермаркет.
В Банско „Продадоха хотел "Тамплиер" за 22 млн.лева”, съобщава в. „Струма”. И коментира, че това е най-скъпата продажба на фалирал хотел в България. Досегашният му собственик - фалиралият туроператор "Алма тур", не е погасил задълженията си към ЦКБ и Уникредит Булбанк. Именно кредиторите са новите притежатели на хотела.
"Тенденция е вече при големите имоти банките кредиторки да се явяват на публичната продажба и да придобиват собствеността", обясни председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ) Георги Дичев.
Хотел "Тамплиер" се състои от 50 стаи и апартаменти, разположени на четири етажа, СПА център и конферентен блок. В годините на имотния бум комплексът нашумя и покрай именитните притежатели на имоти в него, след като първият му стопанин Илко Йоцев подари мезонет на футболната звезда Христо Стоичков.
Друг апетитен хотел - "Елица" на Витоша, е продаден за 3 млн. лв. заради задължения на фирми на Васил Божков. В топ 5 на продажбите са също ОЦК – Кърджали, чието движимо и недвижимо имущество бе продадено срещу 8,6 млн. лв. от трима различни купувачи на 18 октомври. В класацията попада сграда на бул."Цариградско шосе" в София, продадена за 7 млн. лева, бившият Аквапарк "Кълвача" в казанлъшкото село Овощник на бизнесмена Стойчо Кълвачев и хотел в село Баня за 3 млн. лева.
А „Жилищата в Пловдив паднаха до 935.2 лева квадратът!”, отбелязва в. „Марица”, облягайки се на данните на НСИ. Пазарната цена на жилищата в Пловдив се смъкна с още 16 лева за квадратен метър през третото тримесечие на годината. През второто тримесечие е била 951 лева, а през първото 926. За последно жилищните площи са се търгували над 1000 лв./кв.м през януари-март 2011 г., когато са били 1005.37 лева. Най-високата цена от 1989 г. досега е била постигната през юли-септември 2008 г. - 1655.67 лева. Намалението оттогава досега е 43.5 на сто.
Tweet |
|