RegionBG

bg iconНачало » Новини » България » Проспериращият български юг
Проспериращият български юг
24 Март 2014 11:00:00    |    2184    |    Коментари: 0
pic

zoom_sssКонтрастно на неравномерно развиващия се север, българският юг внушава просперитет. До голяма степен това се дължи, че българската столица попада там, но не по-малко силно е присъствието на области като Пловдив, Стара Загора, Бургас. Какви са показателите в трите района за планиране – вижте в съпоставката, която EconomyNews.bg изготви.

Югозападен район – абсолютният лидер 

Столицата и цялата област София са абсолютният лидер, който дърпа целия Югозападен район напред., благоприятна демографска картина. Най-същественото е интензивното изграждане на инфраструктура.

Столицата е абсолютен лидер и по отношение на преобладаващата част от показателите за инфраструктурно развитие. Социалната и бизнес среда е благоприятна, културният живот е интензивен.

София- област се характеризира със силно развита преработваща промишленост и най-нисък средногодишен коефициент на безработица в страната - 6,4% и висока мобилност на работната ръка. Съотнесени към броя на местното население, чуждестранните инвестиции в областта са почти два пъти по-високи от средните за страната, като по-висока концентрация се наблюдава единствено в столицата. По-голямата част от сключените договори са по ОП „Транспорт” и по ОП „Околна среда”.

Непосредствената близост на област Перник до столицата оказва силен ефект върху нивото и характера на икономическата активност в областта. Инфраструктурата в областта постепенно се подобрява, но неблагоприятната демографска ситуация и незадоволителното качество на образователната система намаляват потенциала за по-бързо развитие. Гражданите имат ниско доверие към по-голямата част от местните институции. Подобряването на качеството на околната среда се очертава като едно от основните предизвикателства пред областта в следващия програмен период (2014-2020).

Област Кюстендил се характеризира със слабо икономическо и инфраструктурно развитие. Заетостта, доходите и инвестиционната активност са на едни от най-ниските нива в страната. Задълбочаващите се демографски проблеми и слабостите в работата на местната администрация създават допълнителни пречки за подобряването на бизнес средата и за преодоляването на последствията от икономическата криза.

В Област Благоевград традиционно високата икономическа активност на населението не е съпроводена с нарастване на инвестициите, поради което доходите на населението остават по-ниски в сравнение със средните за страната.

Южен централен район – Икономически активно население 

Отличната демографска картина в този район, големите работещи предприятия и индустриални паркове, съсредоточени в Пловдив, създават усещането за просперитет на района. Чуждите инвестиции са налице.

Общините около областния град Пловдив работят активно за привличането на чуждестранни инвестиции. Няколкото промишлени зони са положителен фактор в тази посока. Сред тях могат да бъдат отличени промишлено-търговската зона „Марица” и индустриалната зона „Раковски”. Водещи сектори в областта са хранително-вкусовата промишленост, производството на цветни метали, текстилната и трикотажната индустрия и химическата промишленост. Заетите в търговията също са сравнително повече, което говори за повече потребление и по-висок стандарт на живот.

В област Пазарджик основните проблеми в сферата на околната среда са свързани с недостатъчното развитие на инфраструктура. През последните години се забелязва чувствителен ръст на чуждестранните инвестиции, който обаче, поне на този етап, няма да окаже видим ефект върху пазара на труда в областта.

Област Смолян традиционно се характеризира с високи нива на безработица. Липсата на чуждестранни инвестиции и недобрата инфраструктура са пречка за развитието, в т.ч. на туризма. Усвояването на европейските фондове е сравнително добро.

Доскоро най-бедната област в страната, Кърджали вече изпреварва някои области, включително и съседната област Хасково, по БВП на човек от населението. С водещо значение са тютюнопроизводството и преработващата промишленост. Гъстотата на пътната мрежа в областта е на нива над средните за страната, но качеството на пътната настилка е лошо.

Доброто географско местоположение и сравнително разнообразната отраслова структура на икономиката на област Хасково, както и все повечето малки предприятия обуславят потенциал за развитие. Голямото предизвикателство остава привличането на чуждестранни инвестиции и по-доброто усвояване на европейските средства.

Югоизточен район – Силна местна власт 

Инвестициите не липсват в този район, за който е характерно силното индустриално производство, а в допълнение Бургас допринася за силната икономика с туризма и недвижимостите. АМ „Тракия”, пристанището и летището в Бургас безспорно са огромно предимство. Възприятието за корупция е ниско, а местните власти се оценяват като надеждни.

В област Стара Загора претеглени спрямо населението, разходите за придобиване на дълготрайни материални активи и кумулативните преки чуждестранни инвестиции остават сред най-високите в страната за 2011 г., като отчетливо изостават единствено от областите Бургас, Варна, Пловдив и столицата София. Изплатените суми по договори на общините като бенефициенти по оперативните програми изостават спрямо другите области. За разлика от повечето области с абсолютно доминиращ икономически център Стара Загора има два балансиращи вторични центъра -енергийният комплекс Раднево -Гълъбово и Казанлък. Макар гъстотата на пътната мрежа да не е сред най-високите в страната, сериозният дял на автомагистрални трасета и първокласни пътища осигурява конкурентно предимство на областта.

Инвестициите в област Сливен са сравнително добри, като притокът на преки чуждестранни инвестиции се възстановява през 2011 година. Сливен е областта с най-висок коефициент на раждаемост през последните години. Това е единствената област, където децата до 14 години са все още малко повече от възрастните над 65 години.

В област Ямбол се наблюдава силна концентрация на икономическите дейности в областния център, като неговото развитие е определящо за цялата област. Голяма част от работещите в областта са заети в индустриалния сектор. Водещите икономически дейности са текстилната промишленост, хранително-вкусовата промишленост и машиностроенето. Чуждестранните инвестиции като цяло са сравнително малко, но все пак се наблюдава засилване през последните години. Най-голямата инвестиция е японска и е в сферата на автомобилното електрооборудване. Някои по-големи чуждестранни инвестиции в областите Ямбол и Сливен подкрепят заетостта и доходите в региона. Усвояването на европейски средства от общините е на сравнително добри нива, което също подпомага развитието на областта.

В област Бургас слабост на областта е нейното неравномерно развитие. Крайморските общини осигуряват значително по-високо благосъстояние от тези във вътрешността на областта. Особено ярък е контрастът между общините Малко Търново, Средец, Сунгурларе и Руен, от една страна, и Бургас, Несебър и Созопол, от друга. Бургаска област се нарежда на трето място по общ размер на привлечените преки чуждестранни инвестиции на човек от населението след София (столица) и област София за периода 2000-2011 г.

В материала са използвани данни и оценки от доклада на ИПИ „Регионални профили”.

 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България