RegionBG

bg iconНачало » Туризъм » Маршрути » Родопите в топ класация на NGeographic Traveler
Родопите в топ класация на NGeographic Traveler
12 Март 2012 14:40:00    |    1651    |    Коментари: 0
pic

Родопите са в челната десятка на най-добрите дестинации за пътешествия на Стария континент за 2011 г. на National Geographic Traveler. В класацията на популярното списание за пътувания планината на Орфей се откроява като едно от най-привлекателните места за приключенски турове, наред с швейцарските Алпи и Kавказ.

„Издълбана от дълбоки речни проломи и надупчена с пещери, планината Родопи в Южна България е чудно място за туризъм, скално катерене, езда и пещернячество. Струва си да изживееш едно наситено с всички тези спортове приключение заедно със семейството си. Би могъл да предприемеш и пешеходен преход сред горите на защитената местност Чаирите, където ще опънеш палатка и ще спиш под звездите.”
С тези възторжени отзиви изданието призовава пътешественика да опознае едно от най-живописните кътчета на Европа и да си подари обогатяващо изживяване в България. Българският участък на планината, разпростираща се и на територията на съседна Гърция, е определен като подходящо място не само за приключенски турове, но и за семейна почивка. Впрочем, Родопите са единствената планинска дестинация, заедно с Кавказ и швейцарските Алпи, включена в класацията на National Geographic Travelеr. Изданието препоръчва още средновековните градове и рибарски селища на Хърватия, известните с отбраните си вина и кулинарни специалитети региони Пиемонте и Венето в Италия, бреговете на Дунав на територията на Австрия, Унгария и Словакия с чудесните им възможности за вело турове и още няколко европейски маршрута за хора любопитни и с приключенски дух.
Меките планински склонове на Родопите са подходящи за пешеходни преходи, пикници и семеен отдих.

Неслучайно в топ десет на National Geographic Travelеr Родопите са посочени като една от най-добрите европейски дестинации за планински туризъм. В това са убедени и хилядите чужденци, които всяка година обхождат планината по различни маршрути, водени от любопитството си и желанието да общуват с дивата природа. В изданието е спомената и защитената местност Чаирите. Непокътнати от превратностите на времето в нея са се съхранили не едно, не две, а цели шест удивително красиви езера, в чийто кристални води се оглеждат върховете на Средните Родопи. Районът изобилства с тучни ливади и вековни смърчови гори, пропити със свежия дъх на смола и на горски цветя. Наблизо пък се намира Триградското ждрело, надупчено с тъмни пропасти и пещери. Някои от тях, като Ягодинската пещера и Дяволското гърло, са благоустроени за туристите и наподобяват на гигантски подземни катедрали с невероятните си варовикови образувания. Човек може да отседне със семейството си в близките села Ягодина, Триград или Борино и да се наслади на истинска идилия сред дивата природа. Освен домашен уют и вкусни селски гозби, тукашните къщи за гости предлагат възможността да се потопиш в една друга, различна от задъхания делник атмосфера, белязана от ярките багри на родопските тъкани и съхранения бит на местните хора.
От конната база на Триград можеш да наемеш пъргав жребец, с който да стигнеш до най-съкровените кътчета на планината. Напук на кризата и „изтънелия джоб” на туристите, собствениците на местните конни бази не могат да се оплачат от липса на клиентела – предимно ентусиасти от Западна Европа, за които това е най-сигурният начин да се разтоварят от натрупания стрес. Понякога организираните конни турове пресичат недокоснати от човешка ръка местности и отвеждат чак до съседната планина Странджа и до ласкавите брегове на Южното ни Черноморие. Ездачите нощуват в къщи за гости, в палаткови лагери или… направо под звездите, приспивани от задружния хор на щурците.
А що се касае чудесните възможности за скално катерене, посочени в класацията на National Geographic Travelеr, си струва човек сам да се убеди в тях. За целта обаче ще трябва да е достатъчно опитен и закален. Всяка година стотици навитаци от страната и чужбина, под зорките грижи на сертифицирани инструктори по алпинизъм, щурмуват някои от най-непристъпните зъбери на Родопите. За мнозина това е начин не само да повишат адреналина си, но и да се пренесат в една реалност, обвеяна с митове и легенди. Причината е, че скалите на Родопите са били светилища на езически богове още от дълбока древност. Случва се катерачите да попаднат на издълбани в камъка ниши и кладенци, използвани от нашите предци за обредни ритуали. Най-подходящото място за скално катерене са скалите край гр. Смолян, от които се открива спираща дъха гледка към Смолянската котловина и околните възвишения.
Дали ще обходиш планината пеш с раница на гръб или яхнал чевръст жребец, дали ще се устремиш към извисяващите се към небето скални венци, или ще проникнеш в царството на Хадес, за да се дивиш на чудновати пещерни образувани и подземни реки, едно е сигурно – пътешествието в Родопите ще се превърне в духовно преживяване, за което още дълго ще си спомняш! източник:БНР

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България