Русенска област е на осмо място в страната по общ размер на средствата, привлечени по оперативните програми в България и на пето по среден размер на средствата от еврофондовете, разпределени на глава от населението, показва справка на Областния информационен център (ОИЦ) – Русе. Според Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС от началото на програмния период по проекти, финансирани от оперативните програми в област Русе са изплатени 38 530 243 лева. Разпределени на броя на населението това прави 164,82 лева на всеки жител в региона. Средствата са изплатени по 70 приключени договора.
[advertise]Най-големият проект, реализиран в областта, е реконструкцията на градския площад по ОП „Регионално развитие“, по който са платени 7 858 556 лева. „Каолин“ са получили 3 059 539 лева за технологична модернизация на производството си по ОП „Развитие конкурентоспособността на българската икономика“, и това е вторият най-голям успешно реализиран проект в региона.
Преди област Русе по показателя „евросредства на човек“ са само областите Ловеч, Перник, Габрово и Бургас.
Най-много средства от еврофондовете са привлечени в София град – 110 239 776 лева, но заради броя на населението, по осреднена стойност столицата се нарежда на 25-о място от всички 28 области в България.
Само за последните 10 дни екипът на Община Русе подписа два големи проекта, които ще се финансират по ОП „Регионално развитие“. За интегрирания градски транспорт в града ще се инвестират 29 379 324 лева, а за развитие на общ туристически продукт с общините Борово и Иваново са предвидени 427 532 лв.
Анализът е изготвен от мрежата от 27 ОИЦ в страната, част от които е и Областен информационен център – Русе. Офисите са изградени по Оперативна програма „Техническа помощ”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Tweet |
|