Русе и Гюргево подписаха споразумение за сътрудничество, с което двете общини заявиха желанието си да участват съвместно, като трансграничен регион, в надпреварата за Европейска столица на културата през 2019г. Документът беше парафиран в Гюргево от кмета на румънската община Николае Барбу и от кмета на Община Русе Пламен Стоилов. И двамата заявиха увереността си в успеха на съвместната кандидатура.
„За мен и за жителите на Окръг Гюргево е чест да бъдем партньори на Община Русе в надпреварата за Европейска столица на културата 2019“, каза преди подписването на споразумението кмета на Гюргево Николае Барбу. „Уверявам Ви, че ще бъдем близо до Вас, за да се радваме заедно на успеха на това начинание“, допълни той.
„С това споразумение заявяваме, че сме достойни да бъдем регион – Европейска столица на културата през 2019г.“, заяви г-н Стоилов. Той изказа своята благодарност към г-н Барбу и всички жители на Община Гюргево, за това, че са приели поканата на Русе за съвместна кандидатура. „С Гюргево вече сме доказали, че заедно можем. Русе и Гюргево са единствения трансграничен регион със съвместен мастерплан за развитие за два програмни периода. Важно място в този стратегически документ заема културата. Вярва в успеха на съвместната ни кандидатура за Европейска столица на културата 2019 и споделям оптимизма на нашите приятели от Гюргево“, завърши г-н Стоилов.
Подписването на споразумението постави началото на първото събитие от поредицата „Danube tour”. Форумът се реализира по инициатива на Двустранната търговска камара България-Румъния и се осъществи със съдействието на българските евродепутати Мария Габриел и Владимир Уручев (ГЕРБ/ЕНП), румънския евродепутат Мариан-Жан Маринеску (ЛДП/ЕНП) и Фондация „Ханс Зайдел”. На форума присъстваха още генералният секретар на Съвета на Дунавските градове и региони Ерик Барта, председателят на Двустранната търговска камара България-Румъния Дору Драгомир, областният управител на Русе Венцислав Калчев, председателят на Общински съвет – Русе засл.проф. Васил Пенчев, зам.-кметовете на Община Русе Страхил Карапчански и Димитър Наков, и.д.главен архитект Живка Бучуковска, изпълнителният директор на Асоциация „Еврорегион Данубиус“ Лили Ганчева, изпълнителният директор на Русенска търговско-индустриална камара Милен Добрев, директорът на Русенския исторически музей доц. д-р Николай Ненов и др.
При откриването на публичната дискусия, евродепутатът Мария Габриел подчерта необходимостта от надграждане на идеите и проектопредложенията по отношение на Дунавската стратегия. „Свързаност между териториите, отключване на потенциала на региона, активиране на междукултурния диалог – това са едни от основните послания от отминалите дебати, които бяха потвърждавани и оформяни на европейско ниво в ЕП и ЕК. „Посоката е зададена - Дунавската стратегия трябва да се моделира като стратегическа транснационална политическа и икономическа рамка“, каза г-жа Габриел.
Евродепутатът Владимир Уручев отбеляза, че изграждането на Дунав мост 2 е само едно добро начало в рамките на Дунавската стратегия, което надгражда нейното бъдещо реализиране. В този контекст е важен ангажиментът и активността по веригата „отдолу-нагоре” – гражданите, неправителствените организации, бизнеса, така че да се постигат реални резултати.
Кметът на Русе Пламен Стоилов наблегна на ролята на бизнеса, който чрез активни действия може да допринесе за развитието и укрепването на регионите, както и за съвместното трансгранично сътрудничество Русе-Гюргево. „Считаме, че реализацията на Дунавската стратегия е важно условия за една качествена промяна в икономическото развитие на региона. Бъдещето на Европа е Европа на регионите“, допълни г-н Стоилов.
Сред темите, които бяха обсъдени, са текущи и потенциални проекти, които биха могли да бъдат подкрепени от инструменти на Дунавската стратегия, нови възможности за устойчив растеж с включване на местните власти и бизнеса през новия програмен период, отношенията между България и Румъния в контекста на трансграничното сътрудничество.
Г-н Карапчански и администраторът на Община Гюргево Емил Габриел Вука изнесоха последователно презентации по темата „Новият период за финансиране и Дунавската стратегия – нови възможности за устойчив растеж с включване на местните власти и бизнеса. България и Румъния в контекста на трансграничното сътрудничество“. Всеки от тях акцентира върху възможностите за развитие на представлявания от него регион.
Зам.-кметът по Европейско развитие на Община Русе се представи и във втория панел на дискусията. Той изнесе презентация на тема „Преодоляване на граници и свързване по течението на Дунав: Кандидатурата на Русе за Европейска столица на културата през 2019 година“. Встъпително приветствие в същия панел поднесе и зам.-кметът по Устройство на територията Димитър Наков. Той анонсира един от трите акцента в тази част на форума – „Местната администрация: Общините Русе и Гюргево в контекста на Интегриран план за градско възстановяване и развитие на региона“./Пресцентър Община Русе
Tweet |
|