Светилище, по-старо от Перперикон, е открито край Гоце Делчев. То се намира в местността Градище, с. Долно Дряново. Праисторическото светилище е на около 7000 години и е едно от най-старите в Югоизточна Европа. Разположено е на 500 дка и се състои предимно от скални масиви.
Впечатление правят три скали във формата на патица, змия, дракон. На три хълма са разположени още десетки каменни фигури, изобразяващи човешки профили и фигури на животни. Някои от тях са с гигантски размери. Освен това в светилището има два пещерни заслона. Предстои те да бъдат подробно проучени.
В подножието има останки от древен гръко-римски път. Има предположения, че оттук е минавал търговски път, свързващ акваторията на Тасос с Пистирос (в близост до с. Ветрен). Подобно светилище има в района на Велинград, която е било на същия древен път.
Откритието е направено съвсем случайно от професор Тодор Бояджиев, който преди около 10 г. пътува от Гоце Дечев към Смолян. Той отбива по пътя и попада на местността. След проучвания той установява, че светилището е по-старо и по-голямо от Перперикон. Три култури – тракийска, римска и визинтийска, преплитат следите си в гоцеделчевското светилище.
Доц. Анелия Божкова също изследва местността и е на мнение, че е най-древното светилище у нас. Основания за това й дават запазени следи от пещи за жертвоприношения, абсолютно кръгли дупки върху скали, разположени във формата на някои съзвездия, и исполински фигури на човешки глави и култови животни. Разкритите останки от древните зидове са частично консервирани.
В момента там се изпълнява българо-гръцки проект на стойност 1 381 560 лева, чиято цел е обектът да стане по-достъпен и подходящ за културен туризъм.
Коментари (0)
Tweet |
|