България е на път да се превърне в страната с най-рязък спад в съотношението между застаряващо население и население в трудоспособна възраст, което ще засили натиска върху икономиката. Според демографските прогнози на ООН, до 2050 г. трудовите ресурси на страната се очаква да намалеят с до 40%. Коефициентът на възрастова зависимост, т.е. на възрастните хора от общия брой на населението, се очаква да се удвои през следващите четири десетилетия.
Това се посочва в доклад на Световната банка за България, озаглавен „Смекчаване на икономическото въздействие на застаряването на населението: Възможни варианти за България“.
До 2050 г. се очаква един на всеки трима българи да бъде по-възрастен от 65 години и само един на всеки двама българи да бъде в трудоспособна възраст.
Тъй като делът на работещото население е ключов фактор за нивото на доходите в страната, неговият спад е вероятно да отслаби растежа.
Колкото е по-висок ръстът на производителността, толкова по-лесно България ще успее да се справи с това демографско предизвикателство. Като се има предвид тенденцията на намаляване на населението в трудоспособна възраст, България ще трябва да разчита на растеж на производителността за поддържане на растежа на съвкупния продукт. Ръстът на производителността означава, че страната ще е в състояние да произвежда повече продукция с едни и същи фактори за производство като капитал и труд. Тъй като продукцията на един работник се увеличава, от по-малък брой работници ще се изисква да плащат за здравеопазване, пенсионни осигуровки и задължения за дългосрочни грижи. По-високият растеж е вероятно да доведе до по-добри възможности за заетост, привличайки повече работници да участват в работната сила, да останат или да имигрират в България, се казва в доклада.
Tweet |
|