RegionBG

bg iconНачало » Туризъм » Маршрути » Три общини рекламират Магията на Панега
Три общини рекламират Магията на Панега
16 Фев 2015 10:31:01    |    1496    |    Коментари: 0
pic

„Магията на Панега” е общ проект на три общини – Луковит, Ябланица и Червен бряг, който цели да разгърне потенциала на една малко позната туристическа дестинация у нас, разположена в долините на Златна Панега.

На заключителна пресконференция бяха представени резултатите, постигнати по проекта, чиято обща стойност е 460 122 лева. Финансирането се осигурява чрез Оперативна Програма „Регионално развитие” 2007-2013г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие със сумата от 391 104 лева. Началната дата на проекта е 20.02.2013г, а датата на приключване – 20.02.2015 г.

Целта на проекта е да насърчи създаването и развитието на единен регионален туристически продукт и да повиши ефективността на регионалния маркетинг на територията на трите съседни общини. Идеята е чрез повишаване броя на туристите в региона, да се увеличат проходите от туризма за местното население и бизнеса, а също и да се създадат предпоставки за устойчиво икономическо развитие на региона. Разработени са нови комплексни туристически маршрути и нови пакети по името „Магията на Панега”, за да може да се утвърди интегрирания туристически продукт на българския и международния туристически пазар.

Феномените на долината на Златна Панега не са малко, но неизвестни и непопулярни сред туристите. Местността е наричана „бялото петно” в картата на България именно заради този факт. Върху едва 1% от територията на България е събрано най – голямото разнообразие от гигантски скални феномени на повече от 120 милиона години – Куклите; Тектонския гребен Калето; Провъртеника и т.н.
Провъртеника например е скала с формата на каменна кула, издигната над дузина по – малки образувания. „Голямата кула” има дупка на върха си, като по време на зимното и лятното слънцестоене през нея премината в слънчевите лъчи. По тази причина се смята, че в древността мястото е служило за обсерватория. Тектонският гребен Калето също е уникален феномен с дължина от 750 м. и широчина 30 – 40 м, а пропадането му е около 60 м. разположен е върху площ от 57,4 ха. Това е наистина невероятно разнообразие от гигантски геометрични скални форми, образувани от варовити пластове.
Друга уникална черта на местността е единствената река у нас притежаваща смарагдов цвят, която води началото си от най – големия карстов извор „Глава Панега”. Златна Панега е малка река, но пък живописна, нежният синьо – зелен цвят е резултат от разтворения калциев карбонат и разнообразието от водорасли. Целебните й свойства са били известни още на древните траки, елини и римляни. Все още се вярва, че в реката е съхранена силата на Панацея – дъщерята на древногръцкия бог – лечител Асклепий.
В района има над 700 пещери, като най – впечатляващи са Проходна – наричана още Очите на Бога; Свирчовица; Съвеата дупка и пр.
Съевата дупка е с надморска височина 520м. Съдържа изобилие от багри на сталактити, сталагмити, сталактони, хеликтити и дендрити. Най – големият сталактит е с обиколка 60 метра, а самата пещера е дълга 205 метра. На 70 метра под земята в пещерата тече река. Но това, което най – много впечатлява туристите в региона е пещерата Проходна или Очите на Бога. Тя представлява естествен скален мост с дължина 365м и е най – големият пещерен свод в България – 45м. Осветена е от феномена „Очите на Бога” – два почти еднакви по големина отвори с формата на очи.
Като цяло местността е пълна с изненадващи и удивителни скални и природни образувания. Върху територията на трите общини – Луковит, Ябланица и Червен бряг има най – голямото разнообразие от скални арки в България („Дупката” съперничи на Чудните мостове в Родопите по импозантност и внушителност”) в района се намира и първият за страната геопарк : Карлуковски карстов комплекс и Крайпътен ландшафтен парк „Панега” с геоложки, геоморфоложки и палеонтоложки обекти с естетическа и културно – историческа стойност, пазеща целебната си природна енергия.
В религиозно отношение също има какво да се види. Църквата „Успение Богородично” е паметник на културата с национално значение от втората половина на XVІ в. Смята се, че е изографисана от майстора на Боянската църква, край София. В преддверието са изобразени покровителите на всички лечители – братята светци Дамян и Козма. Заслужава си да се видят и скалните църкви „Света Марина” и „Свети Григорий”, които са изградени през XІV в. върху непристъпни скални площадки. Интересно е и светилището на Асклепий, което е изградено преди повече от две хилядолетия до самия извор на Златна Панега. В знак на преклонение към Божествената река, местното население прави курбан на Спасовден.

„Магията на Панега”, само на 100 км от София, 55 км от Плевен и 60 км от Ловеч, и попадате сред древните български оазиси на дивата природа с целебна сила и омайваща красота.
 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България