RegionBG

bg iconНачало » Новини » Тема Region.bg » Троен удар върху цената на бензина
Троен удар върху цената на бензина
10 Апр 2012 12:30:00    |    1009    |    Коментари: 0
pic

Данаил Алеков
„Ако се вдигне цената на петрола в света, може и да спрем да караме автомобили, като литър бензин може да стигне 7 лв. до края на годината.” Така премиерът Бойко Борисов коментира въпроса с цените на горивата у нас и увеличението им при евентуална война в Иран. Това би означавало 160% увеличение на цената у нас, ако напрежението в Персийския залив прерасне във война. Въпросът, който вълнува родните шофьори е, дали толкова драстично увеличение е възможно, или това е поредната спекула на пазара.
Макар и да не сме пряко зависими от внос на ирански суров петрол, цената на бензина в България се влияе от световните цени на петрола, курса на долара, както и „въз основа на стойностите на бензина и дизела в съседните държави, от които може да се внесе гориво”*. Също така, България все още не е достигнала нивото на акциз за бензин и дизел, което ЕС изисква. Тоест, получава се нещо като „троен” удар върху цената на бензина у нас. От една страна, постепенното увеличаване на акциза в следващите 2 години ще запази тенденцията в покачването на цените. От друга страна, се очаква Гърция да понесе най-тежко европейското ембарго, а петролният гигант Hellenic Petroleum, опериращ в България чрез бензиностанции „Еко”, разчиташе предимно на ирански петрол за доставките си. За капак на всичко, евентуална война в Персийския залив съвсем реално може да откаже българина от автомобилите. Именно неяснотата около ситуацията в Близкия Изток е причината така активно да се спекулира с цената на бензина у нас. [advertise]Таванът на прогнозите за литър бензин вече стигна 7 лв., като възможността за толкова драстично увеличение беше потвърдена от премиера Бойко Борисов. Експерти от бранша отчитат цена от 4 лв./л. гориво като нещо, което реално може да се случи в следващите няколко месеца. Подобни прогнози все още е рано да се правят, докато не се изчака реакцията на вносителките на ирански петрол, както и евентуален конфликт в Персийския залив.
Увеличението на бензина у нас със сигурност ще продължи и това, което може да очакваме предвид тенденцията на световните пазари, е достигане на психологическото ниво от 3 лв./л. в следващите няколко месеца. А до тогава родните шофьори остава единствено да се надяват на бързата и адекватна реакция на зависимите от ирански петрол държави в ЕС. Както и на избягване на евентуална война, защото тогава ударът върху цените ще бъде понесен от всички.
Каква е играта с петрола?
Първите искри в петролната война бяха разпалени още през октомври, когато ръководителят на комитета по разузнаване в американския Сенат Диан Фейнстейн заяви, че САЩ и Иран са „на път към сблъсък”. Действията на САЩ продължиха в търсене на подкрепа за евентуални санкции за Иран, а резултатите не закъсняха. През януари Европейският съюз забрани вноса на суров петрол от Иран, като доставките трябваше да спрат от 1 юли. Иранските доставки на суров петрол за някои европейски фирми обаче спряха още от този месец, като най-тежко пострадаха гръцките Hellenic Petroleum и Motor Oil Hellas. В същото време Бенямин Нетаняху обяви, че е въпрос на време Израел да нападне Иран, като това може да стане в следващите месеци.

Цената на суровия петрол 2011 - 2012


Напрежението в Персийския залив продължава да се увеличава, а с него и цената на суровия петрол. От 4 октомври насам, когато световните борси за последен път затвориха при цена под $100/барел за петрол от сорта „Брент” ($99.8) до момента цената се е увеличила с близо 25% ($123.4 към 9 април).
При суровия петрол WTI ситуацията е идентична – ако в началото на октомври цените бяха под $80/барел ($79.2), то в момента се търгува на ниво от $102.08, което е почти 30% увеличение.
Ако всичко това се случва още преди началото на военните действия, то какво да очакваме в следващите няколко месеца?
Цената на суровия петрол е много чувствителна към ситуацията в големите държави-производителки. Освен събитията около Иран трябва да се отчете и напрежението в Нигерия през януари, когато се стигна до масови протести и безредици заради спирането на субсидиите. В крайна сметка беше постигнато споразумение и исканията на нигерийците бяха уважени, така че най-„горещо” остава в Иран.
Ислямската република произвежда близо 5% от световния петрол (4,2 млн. барела дневно), като дневния износ надхвърля 2.2 млн. барела дневно. „Ако Иран спре износа на петрол, това ще доведе до 30% увеличение на цените в световен мащаб за барел суров петрол”, заяви в края на март Кристин Лагард, председател на МВФ. Според изчисления на експерти от МВФ внезапното спиране на петролните доставки от Иран ще доведе до увеличение между 20% и 30%, в зависимост от това как реагират вносителките на петрол. Страната е вторият най-голям износител на петрол, а най-зависими от иранския петрол са Япония и 10 страни-членки от ЕС, начело с Гърция. Във всички тях вече се предприемат действия за постепенно намаляване на вноса от Иран. „Искаме да похвалим тези държави за действията си и призоваваме всички останали вносителки на ирански петрол да последват този пример”, каза от своя страна Хилари Клинтън.

Цената на суров петрол Брент 2011-2012
Съединените щати са изготвили списък от 12 държави-потребителки на ирански петрол, които все още не са ограничили вноса си, като се предвиждат санкции за тях: Китай, Индия, Турция, Южна Корея, Индонезия, Малайзия, Пакистан, Филипините, Сингапур, ЮАР, Шри Ланка и Тайван. До 28 юни всички тези държави трябва да са намерили нови доставчици на петрол. За държава като Китай, която внася 500 хил. барела петрол от Иран дневно, това е практически невъзможно. Петролът е геостратегическа стока и договаряне с алтернативните доставчици трудно може да стане за толкова кратък период. Десетте държави от ЕС и Япония са намалили доставките си от Иран между 10% и 20% и по всичко личи, че не всички ще успеят на 100% да заместят иранския петрол до края на юни. Ако това се случи, от 1 юли в страните от Европейския съюз ще се усети нуждата от нов доставчик, което ще доведе до рязко увеличение на цените. С колко точно не може да се каже, тъй като цената до тогава ще търпи постоянен възход. Целият процес на договаряне с алтернативни доставчици постепенно ще увеличава цената на „черното” злато, а евентуална война преди ембаргото да влезе в сила може означава дори Трета петролна криза (в случай, че Иран затвори Ормузкия проток).

*По думи на бившия министър на икономиката Трайчо Трайков
 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България